PSD îi cere luni preşedintelui Klaus Iohannis să deblocheze situaţia de la ministerele Dezvoltării şi Transporturilor.
"România urmează să preia preşedinţia Consiliului UE cu o situaţie nefericită de blocaj la două ministere importante. Îi cerem Preşedintelui să lase deoparte vendetele politice şi să deblocheze această situaţie care afectează profund imaginea României la nivel european", este mesajul postat pe pagina de Facebook.
Premierul Viorica Dăncilă a declarat vineri că preşedintele i-a comunicat, fără nicio explicaţie, că nu va da curs propunerilor pentru ministerele Transporturilor şi Dezvoltării Regionale, în opinia ei dând dovadă că doreşte blocarea activităţii Guvernului.
Guvernul a transmis preşedintelui revocarea miniştrilor Transporturilor şi Dezvoltării, propunându-i pe Lia Olguţa Vasilescu şi Ilan Laufer, însă în 20 noiembrie preşedinte Iohannis a refuzat revocarea titularilor de la cele două ministere - Lucian Şova şi Paul Stănescu - respingând implicit şi numirile Liei Olguţa Vasilescu şi a lui Ilan Laufer.
În 21 noiembrie, Lia Olguţa Vasilescu a fost propusă la Ministerul Dezvoltării, iar Mircea Drăghici la Ministerul Transporturilor. Ulterior, Şova şi Stănescu şi-au depus demisiile, dar nici de această dată gestul lor nu s-a concretizat în decrete de revocare.
În 5 decembrie, preşedintele Klaus Iohannis a declarat că încă nu a finalizat analiza privind remanierile, iar despre blocajul care s-ar crea pentru că demisiile miniştrilor devin efective, preşedintele a replicat: ”Soluţia este la PSD, n-au decât să vină cu oameni performanţi”.
În 7 decembrie, Guvernul s-a adresat Curţii Constituţionale în legătură cu numirea miniştrilor, CCR constatând în 19 decembrie existenţa unui conflict juridic de natură constituţională Guvern - Preşedinte pe acest subiect.
Preşedintele urmează să emită de îndată decretele de constatare a vacantării celor două funcţii de ministru de la Transporturi şi Dezvoltare, a decis Curtea.
Vezi și
Atenție, pensionari! Pensiile anticipate sunt mai mari
Lovitură pentru șoferii români! Ce se va întâmpla de la 1 ianuarie 2019
E oficial! Aceste pensii vor fi mărite de la 1 ianuarie 2019
PSD: 'Îi cerem Preşedintelui să deblocheze această situaţie'
Trending

08:00Politica
Bolidul lui Ilie Bolojan costă, la mâna a doua, cât o Dacia nouă. Premierul folosește mașină de serviciu, dar are un vehicul râvnit de mulți

11:46Actual
Suplimentele alimentare pe care un expert în cercetare și dezvoltare nu le-ar cumpăra niciodată. Mulți români le folosesc zilnic

14:23Politica
Miniștrii PSD și-au dat demisia. Ilie Bolojan le-a mulțumit de colaborare

18:30Economie
Fabrica nouă care va crea zeci de locuri de muncă. Va fi gata în 2028

21:30Entertainment
Casa Presei devine mare târg cu bucate alese, de pe 8 mai. Mai bine de 70 de producători locali vor fi prezenți
Articole Similare

11:46Actual
Suplimentele alimentare pe care un expert în cercetare și dezvoltare nu le-ar cumpăra niciodată. Mulți români le folosesc zilnic

21 aprActual
Unifarm își reconfirmă rolul strategic în asigurarea accesului la tratamente, la seminarul Aspen 2026

20 aprActual
Mamaia ar urma să dispară definitiv din opțiunile pentru sezonul estival. Fără intervenție, stațiunea ar putea ajunge istorie în următorii ani

19 aprActual
Ciprian Ciucu dă jos panourile anti-cezariană din București. Se anunță amenzi pentru viitoare campanii asemănătoare

19 aprActual

