Schimbare radicală la vârf! Amazon eclipsează Microsoft pentru prima dată

Autor: Constantin Stoica, redactor

Publicat: 08-01-2019 23:46

Actualizat: 08-01-2019 23:27

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Amazon devine pentru întâia oară cea mai de succes companie din lume.


La finalul şedinţei de luni a Bursei de la New York, acţiunile Amazon au urcat cu 3,4%, astfel încât capitalizarea bursieră a companiei a ajuns la 797 de miliarde de dolari, depăşind Microsoft, a cărei capitalizare bursieră s-a situat la 789 miliarde de dolari, informează Agerpres. Jeff Bezos, fondatorul retailerului online Amazon, este cel mai bogat om din lume, cu o avere estimată la 135 de miliarde de dolari, conform indicelui miliardarilor realizat de Bloomberg. El l-a depăşit anul trecut pe fondatorul Microsoft, Bill Gates.


În ultimul timp, acţiunile companiilor din sectorul tehnologic au fost volatile. În august, Apple a devenit prima companie listată din SUA a cărei capitalizare bursieră a depăşit pragul de 1.000 de miliarde de dolari. În ultimele luni, preţul acţiunilor a scăzut, după ce grupul informatic american a avertizat că vânzările în sezonul sărbătorilor de iarnă vor fi probabil sub aşteptările analiştilor de pe Wall Street, directorul general Tim Cook dând vina pe încetinirea de pe pieţele emergente şi costurile fluctuaţiilor valutare. În prezent, capitalizarea bursieră a Apple se situează la 702 miliarde de dolari.


Vezi și


Vești proaste pentru toți abonații telefoniilor mobile! Ce mare lovitură le pregătesc RCS-RDS, Vodafone, Orange și Telekom clienților lor 

EXCLUSIV Cel mai vocal PSD-ist a dat lovitura! Afacerea lui Codrin Ștefănescu a explodat

SURSE O nouă ‘execuție’! Cine va mai fi ‘lichidat’ de Guvern, după șeful ANAF


 
Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconWhatsApp IconTelegram IconYouTube Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri