Presa franceză a făcut un anunț de proporții. Persoanele care au în posesie acest tip de automobil trebuie să verifice urgent acest lucru. Modelul vizat este unul foarte răspândit în România. O anchetă făcută de jurnaliștii francezi, „Surconsommation d`huile – Les Moteurs a risque”, a dat peste cap un mare grup din Franța. Se pare că motorul folosit de Renault – Nissan are probleme de nivel maxim.
Este vorba despre 1.2 T, motor care se găsește și pe Dacia Duster. Potrivit Capital, mai mulți cliențidin Europa au acuzat probleme, constatând că propulsorul consumă ulei peste limită. Se pare că problema ar fi calibrarea incorectă a computerului care gestionează motorul duce la o presiune scăzută în galeria de admisie şi la o lipsă de lubrifiant în zona cilindrilor, uleiul fiind aspirat și ars prin combustie.
Acest lucru poate afecta serios segmenții și cilindrii mașinii. Potrivit sursei citate, această problemă s-a soluționat pentru modelele mai noi, dar cele vechi rămân în continuare cu această defecțiune foarte costisitoare de altfel.
În cazul mărcii Renault pot fi afectate modelele Clio IV, Captur, Kangoo II, Mégane III şi Scénic III cu propulsorul menţionat, iar în cel al Dacia, modelele Duster, Dokker şi Lodgy cu motorul 1.2 TCe.
Vezi și A ieșit la iveală! Ce sumă importantă a împrumutat deputatul PSD care a murit de cancer și ce ar fi făcut cu ea
Grupul Renault nu și-a anunțat clienții despre ce se întâmplă, preferând să soluționeze asta în revizii. Aceștia au constatat că sunt afectate modelele menţionate produse între 1 ianuarie 2012 şi 25 iulie 2015.
De asemenea, Nissan are probleme cu modelele: Juke (VIN de la SJN*E*F15U7000001 până la SJN*E*F15U7210197), Pulsar (VIN de la VSK*D*C13U0000001 până la VSK*D*C13U0065235) şi Qashqai (VIN de la SJN*E*J11U1000001 până la SJN*E*J11U1572966) dotate cu motorul similar 1.2 DIG-T.
Se pare că în România nu se cunoaște nimic legat de acest subiect sau despre campanie de rechemare care să vizeze reprogramarea unităţii de control a injecţiei motoarelor 1.2 TCe, montate pe vehiculele Dacia şi Renault pentru incidente legate de consumul anormal de ulei".
În același timp, jurnaliștii e la l`Argus au descoperit probleme și la mărcile Audi, Citroen, DS, Fiat, Honda, Mini, Opel, Peugeot, Seat, Skoda, smart, Toyota sau Volkswagen, Principala recomandare a studiului este ca posesorii de vehicule să verifice des nivelul uleiului din motor.
Vezi și O cunoscută marcă din România nu a MURIT! Revine pe piață la 10 ani de la închiderea fabricii
Toți conducătorii acestor modele de mașini sunt vizați! Ce trebuie verificat urgent
Trending

04 maiActual
Noile buletine, obligatorii din august 2031 pentru orice român. Ce date conțin

12:01Actual
Penny, anunț pentru clienții celor 200 de magazine. Să nu consume produsul lor, conține Listeria monocytogenes

04 maiExterne
Chirie decontată de stat cu peste 2.500 de lei. Părinții divorțați au acest beneficiu, într-o țară din UE

11:35Actual
Preț fix al energiei întreg anul 2026 și protecție pentru locuință cu „Electrica Verde Protect”

09:32Horoscop
Horoscop financiar: bani și carieră pentru 5 mai 2026 - Perseverență și construcție pe termen lung

14:20Politica
Moțiunea de cenzură. Rezultatul voturilor și ce va urma pentru Guvern UPDATE

10:05Politica
Călin Georgescu, premier în viziunea AUR. Nicușor Dan: „E bun de titlu de ziar”

04 maiEconomie
Leul se depreciază accelerat și atinge noi minime istorice, euro aproape de 5,2 lei

11:06Economie
Avertisment dur de la Ministerul Economiei: Instabilitatea politică a costat România 10 miliarde de lei în 11 zile

13:00Economie
Bugetul Bucureștiului pe 2026: 8,5 miliarde lei venituri și 2,1 miliarde pentru investiții în infrastructură
Articole Similare

01 maiSocial
2,9 milioane de pensionari vor primi ajutor financiar de la 4 mai 2026. Cine beneficiază și cât primește

01 maiSocial
Alocația pentru copiii peste 3 ani, redusă la 100 de lei. „Restul” de bani, doar pentru elevii de 10 la purtare

01 maiSocial
Greva profesorilor ar putea afecta toți elevii din România. Protestul, anunțat pe 25 mai

30-04-2026 11:18Actual
Mașina pe firmă nu mai e „sigură”: ANAF verifică tot. Diferența care te poate costa scump

29-04-2026 12:40Actual

