Vasile Dîncu, precizări de ultim moment despre posibilul plan al lui Klaus Iohannis de la următoarea rundă de negocieri

Autor: Ion Motea

Publicat: 14-12-2020 20:15

Actualizat: 14-12-2020 20:08

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Președintele Consiliului Național al PSD Vasile Dîncu a declarat că ”preşedintele va încerca probabil o nouă soluţie pentru un premier măcar de centru-dreapta sau pentru un Guvern de centru-dreapta şi nu ar fi exclus să se ajungă chiar şi la soluţia unui Guvern de uniune naţională”.






„Este una normală. Ne aşteptam la asta. Spuneam săptămâna trecută că lucrurile, după publicarea rezultatelor se vor schimba, şi în ceea ce priveşte optimismul preşedintelui pentru o coaliţie de dreapta şi mai ales după ce eşecul negocierilor din week-end a fost destul de clar pentru coaliţia de centru-dreapta. Mi s-a părut că preşedintele a avut, la consultări, o atitudine destul de corectă şi nu a fost o formalitate şi ci a fost chiar o consultare în care ni s-au cerut detalii, de exemplu, privind proiectul nostru. Era aproape clar că se va ajunge la o a doua etapă de negocieri”, a afirmat Vasile Dîncu.


 

Acesta a adăugat că nu exclude nici să se ajungă la soluţia propusă de PSD a unui guvern de uniunea naţională, în urma celei de-a doua runde de consultări la Palatul Cotroceni.





„Noi am propus o soluţie cu un premier în persoana domnului Alexandru Rafila şi un guvern de uniune naţională. Sigur fără detalii pentru că aceste lucruri vin mai târziu, dacă se adoptă această soluţie. Eu cred că în această a doua fază, preşedintele va încerca probabil o nouă soluţie pentru un premier măcar de centru-dreapta sau pentru un Guvern de centru-dreapta şi nu ar fi exclus să se ajungă chiar şi la soluţia unui Guvern de uniune naţională. S-ar putea deja, în această a doua fază să se discute deja despre acest lucru”.

Preşedintele Klaus Iohannis a declarat luni, după consultările cu partidele pentru desemnarea premierului, că astăzi nu sunt încă întrunite condiţiile pentru desemnarea unui candidat pentru a forma un nou Guvern. Şeful statului a mai anunţat, că, dat fiind că BEC a anunţat atribuirea mandatelor în urma alegerilor din 6 decembrie, convoacă noul Parlament pentru data de 21 decembrie.

PSD l-a propus pe Alexandru Rafila pentru şefia Executivului şi un Guvern minoritar sau de uniune naţională, PNL îl susţine pe Florin Cîţu, USR-PLUS pe Dacian Cioloş, AUR pe Călin Georgescu, iar liderul UDMR Kelemen Hunor a anunţat că Uniunea poate avea 2-3 persoane pentru funcţia de premier, însă fără a da nume, conform news.ro.

Citește și:


Blocajul din negocierile dintre PNL, USR-PLUS și UDMR ar putea lovi în toți șoferii! Din ianuarie 2021, amenzile ar putea crește semnificativ

Schimbări importante pe piața imobiliară: Ce fel de locuințe preferă românii în contextul pandemiei de COVID-19. Cum au evoluat prețurile


EXCLUSIV Să rădem cu Clotilde Armand! Și-a trecut în CV-ul oficial că a fost ‘primar pentru o noapte’ în 2016, la Sectorul 1
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Trending
Articole Similare
Parteneri