Vești bune pentru această categorie de bugetari! Cine ar putea primi al 13-lea si al 14-lea salariu.

Autor: Ancuța Paraschivoiu

Publicat: 06-09-2017 20:41

Actualizat: 06-09-2017 19:52

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

O nouă inițiativă legislativă a liberalilor va bucura milioane de români. Această categorie de salariați ar putea primi al 13-lea salariu înainte de Crăciun şi al 14-lea salariu înainte de concediu. Cei din PNL susțin că această inițiativă ne-ar aduce țara la nivel european.


Se pare ca cele doua salarii ar fi platite de comapniile private, din impozitul pe profit datorat statului, fără a depăşi plafonul de 20%.


”Ne dorim alinierea la realitatea europeană. Aşa cum sunt recompensaţi salariaţii din companiile profitabile din Germania, Franţa, Spania, Austria, Italia aşa trebuie să se întâmple şi în România. Discrepanţa veniturilor dintre salaiaţii din mediul privat şi cei din sistemul public este o realitate. Ca atare, PNL vine în întâmpinarea mediului de afaceri cu propunere de modificare a cadrului legal, prin care care salariaţii societăţilor comerciale cu capital integral privat au posibilitatea de a primi al al 13-lea şi al 14-lea salariu. Cheltuielile salariale vor fi deductibile din impozitul pe profit datorate de aceste societăţi în cuantum de 20%”, a declarat miercuri deputatul PNL Ion Ştefan într-o conferinţă de presă susţinută la sediul partidului, potrivit
Stiripesurse.


El a explicat că, prin această propunere, bugetul de stat nu va fi văduvit de anumite venituri, ci, dimpotrivă, vor fi încasări suplimentare la buget ca urmare a impozitului pe salariu şi a contribuţiilor sociale şi de sănătate, cheltuieli care vor fi suportate tot de societăţi prin acordarea acestor salarii.


”Adoptarea acestui proiect legislativ va avea un impact bugetar pozitiv. În românia sunt 3,7 milioane de salariaţi, de 3 ori mai mult decât în mediul public. Prin acordarea acestor salarii la bugetul de stat se vor încasa prin acordarea acestor salarii peste două miliarde de lei. Al 13-lea înainte de Crăciun şi al 14-lea înainte de concediul de odihnă”, a mai precizat deputatul PNL.

Vezi si Surpriză uriașă! Cine a cumpărat marca OPEL

EXCLUSIV! Abuz uriaș și un caz revoltător! Cum aplică legea unii dintre cei care ne garantează JUSTIȚIA


De necrezut! Instituția publică din România care nu dorește să admită că e publică

Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri