Vești bune! Numărul bugetarilor crește. Cu 40 de mii a crescut numărul angajaţilor la stat în ultimii doi ani. Asta în timp ce pe piaţa forţei de muncă există un deficit de aproximativ un milion de persoane.
Salariile mai mari şi beneficiile i-au făcut pe români să aleagă statul în locul unui job la o firmă privată.
Numărul bugetarilor a ajuns la peste 1,2 milioane. Potrivit INS, după ultima criză din România, numărul celor care muncesc la stat a crescut cu 400 de mii.
Corina Diaconu, managerul unei companii de recrutare: De foarte multe ori candidaţii preferă să opteze pentru mediul public din motive salariale, pentru că există un program mult mai redus decât cel din privat, există toate acele sărbători legale de care beneficiază şi nu tot timpul criteriile de performanţă sunt corelate cu majorările salariale.
Numai în ultimii doi ani statul a angajat 40 de mii de persoane. Asta în timp ce angajatorii din domeniul privat găsesc cu greu forţă de muncă.
Florin Jianu, preşedintele CNIPMMR: Deficitul pe piaţa forţei de muncă este de aproximativ un milion de oameni, începând cu sfera serviciilor. Mediul public devine un concurent al mediului privat printr-o debalansare a câştigurilor din media publică şi o decuplare a câştigurilor faţă de mediul privat.
Cristian Păun, analist economic: Avem şI faptul că există migraţia spre ţările din Uniunea Europeană şi atunci sectorul privat din România clar îşi atinge foarte repede potenţialul, nu poate produce mai mult, nu poate produce în aceeaşi măsură În care se cer bunuri şi servicii.
Corina Diaconu, managerul unei companii de recrutare: Dacă înainte ne confruntam cu lipsa personalului în sectorul IT şi în domeniul construcţiilor, acum studiile arată că absolut toate domeniile de activitate, cu un grad mai mare sau mai mic, într-adevăr, întâmpină dificultăţi.
Creşterile salariale accelerate din ultimii ani în sectorul public au făcut ca mulţi români să îşi dorească să lucreze la stat.
Florin Jianu, preşedintele CNIPMMR: Ar fi trebuit ca o dată cu creşterea salariilor să sesizăm şi o creştere a calităţii serviciilor. Încă o dată, mediul privat nu se opune creşterii salariilor în mediu public, ci această creştere trebuie să aibă în spate criterii economice.
Conform datelor oficiale, cheltuielile de personal la stat pentru anul 2018 au fost de peste 86 de miliarde de lei, cu 16,5 miliarde mai mari faţă de 2017.
Cu 40 de mii a crescut numărul angajaţilor la stat în ultimii doi ani. Asta în timp ce pe piaţa forţei de muncă există un deficit de aproximativ un milion de persoane. Salariile mai mari şi beneficiile i-au făcut pe români să aleagă statul în locul unui job la o firmă privată, informează digi24.ro
Vezi și
EXCLUSIV Conexiune-surpriză! ‘Sponsorul’ șefului USR, angajatorul liderului #Rezist
Surpriză totală! Ce funcție avea Radu Mazăre în Madagascar
Vești mari! Ce se va schimba la obținerea permisului auto
Vești mari pentru mii de români! Numărul bugetarilor este în creștere
Sursă foto: bugetul.ro
Explorează subiectul
Trending

06 febActual
Înalta Curte avertizează Guvernul asupra independenței justiției după scrisoarea transmisă Curții Constituționale

06 febActual
Nervoasa Olguța Vasilescu, replică tăioasă pentru ministrul Apărării. Primărița nu e de acord cu acuzațiile lui Radu Miruță: „Cred că și cu busola în mână s-ar pierde prin Craiova”

06 febExterne
Țara europeană unde au fugit toți giganții auto din Europa. Germania, Franța, SUA sau Japonia au pierdut supremația

06 febActual
Vin geruri și zăpezi în final de februarie 2026. Prognoza meteorologică nu este cea mai optimistă

06 febActual
Păcăleala lui Ilie Bolojan pentru 2027. Impozitele se vor mări și anul viitor, în ciuda promisiunilor guvernanților

06 febActual
Falimentul bate la ușile Capitalei. Ciprian Ciucu nu mai știe ce să facă pentru a salva orașul de la un colaps financiar

06 febActual
Brandul de haine ieftine invadează Capitala. Unde se deschide primul magazin în care bucureștenii se vor putea bucura de prețuri mici

06 febSocial
Ministrul Muncii anunță noi forme de sprijin pentru pensionari. Vor putea primi până la 1.000 de lei

06 febActual
Sistemul e-SIGUR schimbă regulile pe șosele, iar șoferii vor deveni clienți constanți ai amenzilor

06 febActual
Se strânge lațul în jurul lui Robert Negoiță. Plasat sub control judiciar, edilul nu mai poate nici să-și continue activitatea în fruntea Primăriei Sectorului 3
Articole Similare

06 febEconomie
Majorările de taxe din 2025 au adus încasări record la bugetul de stat

06 febEconomie
Euro ar putea deveni mai puternic la nivel global. UE analizează stablecoins în euro

06 febEconomie
Bursele globale scad pentru a treia zi consecutiv. Tehnologia și criptomonedele amplifică volatilitatea piețelor

06 febEconomie
Șantaj sau reformă? Declic și Funky Citizens pun condiții Coaliției pentru bugetul anului 2026

06 febEconomie



