Mai multe taxe și impozite vor fi mai mari la Timișoara, începând de anul viitor, în urma unui proiect de hotărâre aprobat, miercuri, în Consiliul Local.
O taxă specială va fi aplicată pentru cei care se căsătoresc.
Consiliul Local Timișoara a aprobat, miercuri, în ședința ordinară, un proiect de hotărâre privind stabilirea impozitelor și taxelor locale în capitala Banatului pentru anul 2019.
Documentul prevede, printre altele, ca impozitul pe mașini să crească cu 50%, iar impozitul pe clădirile nerezidențiale deținute de persoanele juridice vor fi majorate tot cu 50%. De asemenea, începând de anul viitor, va fi introdusă și o taxă specială pentru promovarea turistică, de 2% din tarifele de cazare practicate și numărul de zile de cazare sau la tariful practicat pentru o noapte de cazare.
Totodată, ar urma să fie instituită și o taxă specială de salubrizare de 7,89 lei pe lună pentru persoanele fizice și de 21,38 lei/mc pentru deșeurile reciclabile și de 113,17 lei/mc pentru deșeurile reziduale, în cazul persoanelor juridice.
De asemenea, începând cu anul viitor, va fi instituită și o nouă taxă pentru oficierea căsătoriilor care sunt realizate într-o altă locație decât Casa Căsătoriilor, în valoare de 1.000 de lei. Vor fi scutite de la plata acestei taxe persoanele internate în spital, care nu se pot deplasa, și cele care se află în detenție.
Primarul Timișoarei, Nicolae Robu, a declarat că este nevoie de creșterea unor taxe și impozite pentru realizarea mai multor investiții.
“Timișoara are nevoie de fonduri, pentru că Guvernul ne ia toți banii și nu putem să stăm fără realizări ca să ne arate cu degetul oamenii că nu facem. Vrem să facem lucruri pentru Timișoara și timișorenii cei mulți doresc asta. (…) Se mai strâng bani să mai putem face una alta tot pentru contribuabili, nu facem pentru noi. Trebuie să susținem ceea ce este bine pentru comunitate”, a afirmat Nicolae Robu.
Potrivit reprezentanților Primăriei Timișoara, de anul viitor vor fi încasați 75 de milioane de lei în plus la bugetul local, în urma acestor majorări de taxe și impozite.
Citește și:
Lovitură puternică pentru acești români! Taxe și impozite mai mari începând de anul viitor-Vezi dacă ești pe listă
EXCLUSIV Prima reacție a lui Traian Berbeceanu, după ce mașina i-a fost făcută praf în accidentul de azi
ANAF dă alarma! Sunt vizați toți românii – 15 decembrie e termenul-limită
Vești proaste pentru locuitorii acestui oraș! Vor avea de plătit o nouă taxă
Trending

26 febPolitica
Grindeanu aruncă România în aer cu o dezvăluire cutremurătoare. Cum ar fi dispărut 400 de milioane de euro dintr-o semnătură pe un șervețel

26 febPolitica
Evenimentul care i-a adus critici lui George Simion a fost confirmat. Proces cu o miză uriașă

09:08Externe
Bombardamente și lupte la frontiera dintre Pakistan și Afganistan. De acum, este război deschis, iar ONU a intervenit de urgență

26 febActual
Traian Băsescu afirmă că Sorin Grindeanu sabotează Guvernul și susține că Ilie Bolojan este „premierul României”, nu al unui partid

08:57Economie
Detronarea Băncii Transilvania e oficială. Cine este sperietoarea celei mai valoroase unități bancare din România

10:16Politica
Nicușor Dan a promulgat legea privind pensiile magistraților după publicarea motivării CCR în Monitorul Oficial

08:29Actual
Scheletul din dulapul lui Mugur Mihăescu. Bătaia l-ar fi împins pe parlamentarul AUR să-și toarne apropiații la Securitate

09:56Actual
Cine a moștenit averea lui Mircea Diaconu. Regretatul actor nu a fost niciodată un om sărac

26 febActual
Orașul scufundat din Marea Neagră și misterul structurilor rectilinii descoperite la 100 de metri adâncime

08:05Entertainment



