Romanii au parte de vești bune! Începand din octombrie, valoarea acestor tichete ar putea crește.
Art. 1.– Pentru semestrul II al anului 2019, începând cu luna octombrie 2019, valoarea sumei lunare care se acordă sub formă de tichete de creșă, stabilită potrivit prevederilor art. 33 din Normele metodologice de aplicare a dispozițiilor Legii nr. 165/2018 privind acordarea biletelor de valoare cu modificările și completările ulterioare, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 10452018, este de 460 lei.
Art. 2.– Valoarea nominală stabilită la art 1. se aplică și pentru primele 2 luni ale semestrului I al anului 2020, respectiv februarie 2020 și martie 2020.
Nivelul maxim al sumelor acordate sub forma tichetelor de creșă nu poate depăși suma de 450 de lei pentru o lună, pentru fiecare copil aflat la creșă, potrivit prevederilor în vigoare.
Valoarea nominală a unui tichet de creșă este de 10 lei sau un multiplu de 10, dar nu mai mare de 100 lei.
Salariații care nu beneficiază de concediul pentru creșterea copilului în vârstă de până la doi ani (sau trei ani, în cazul copilului cu handicap) și de indemnizația aferentă, vor primi lunar tichete de creșă.
Acestea pot fi utilizate strict doar pentru plata taxelor la creșă unde este înscris copilul și se acordă, la cerere, unuia dintre părinți sau tutorelui și pe baza livretului de familie.
Asistenții maternali profesioniști sau persoanele la care este găzduit copilul și pentru care s-a aplicat măsură plasamentului în regim de urgență nu pot beneficia de aceste tichete de creșă.
În momentul de față fiecare copil care merge la creșă va primi tichete în valoare de 450 de lei
Tichetele de creșă se pot cumula cu alocația de stat pentru copii și cu stimulentul de inserție, ajutorul financiar acordat părinților care revin la lucru înainte de terminarea concediului maternal.
Atenție! Riscați amenzi uriașe dacă nu respectați asta
EXCLUSIV Manipulare grosolană a lui Andrei Caramitru! Cine apare, în realitate, în dovada prezentată de USR-ist
Vești uriașe! Valoarea acestor tichete poate crește
Autor: Andreea Corina Chiriac, redactor
Publicat: 02-10-2019 13:48
Trending

16:55Actual
Înalta Curte avertizează Guvernul asupra independenței justiției după scrisoarea transmisă Curții Constituționale

10:48Actual
Nervoasa Olguța Vasilescu, replică tăioasă pentru ministrul Apărării. Primărița nu e de acord cu acuzațiile lui Radu Miruță: „Cred că și cu busola în mână s-ar pierde prin Craiova”

09:03Externe
Țara europeană unde au fugit toți giganții auto din Europa. Germania, Franța, SUA sau Japonia au pierdut supremația

08:19Actual
Păcăleala lui Ilie Bolojan pentru 2027. Impozitele se vor mări și anul viitor, în ciuda promisiunilor guvernanților

09:45Actual
Vin geruri și zăpezi în final de februarie 2026. Prognoza meteorologică nu este cea mai optimistă

05 febActual
De ce, în Apuseni, ceasul digital rămâne orientativ, iar ora de vară nu contează în viața de zi cu zi. Singura localitate din România unde timpul se raportează la soare

05 febSocial
Dezamăgire pentru pensionarii care așteptau acest sprijin. Cardurile sociale tot nu au fost alimentate prin programul „Sprijin pentru România”

14:01Actual
Falimentul bate la ușile Capitalei. Ciprian Ciucu nu mai știe ce să facă pentru a salva orașul de la un colaps financiar

14:27Actual
Brandul de haine ieftine invadează Capitala. Unde se deschide primul magazin în care bucureștenii se vor putea bucura de prețuri mici

05 febActual
Ministerul Finanțelor lansează un pachet amplu de măsuri fiscale și investiționale pentru relansarea economiei României
Articole Similare

29 minute în urmăEconomie
Majorările de taxe din 2025 au adus încasări record la bugetul de stat

circa 1 oră în urmăEconomie
Euro ar putea deveni mai puternic la nivel global. UE analizează stablecoins în euro

17:58Economie
Bursele globale scad pentru a treia zi consecutiv. Tehnologia și criptomonedele amplifică volatilitatea piețelor

16:48Economie
Șantaj sau reformă? Declic și Funky Citizens pun condiții Coaliției pentru bugetul anului 2026

11:52Economie



