Kamala Harris, Vicepreşedintele SUA, a afirmat că forţele NATO din Europa de Est vor fi întărite în cazul unui atac al Rusiei contra Ucrainei, ameninţând şi cu sancţiuni economice "severe şi rapide" contra Moscovei, scrie news.ro
Prezentă la Conferinţa de Securitate de la München sâmbătă dimineaţa, Harris a spus că SUA şi aliaţii săi vor impune sancţiuni economice şi financiare uriaşe Rusiei -- şi celor care ajută la o invazie ucraineană -- dacă se ajunge la măsuri militare, informează The Guardian.
"Să nu greşiti şi să vă închipuiţi altceva: impunerea acestor măsuri extinse şi coordonate va provoca pagube mari celor care trebuie traşi la răspundere”, a spus ea: "Şi nu ne vom opri cu măsuri economice. Ne vom întări în continuare aliaţii NATO de pe flancul estic".
Harris a avertizat că viitorul securităţii europene este sub ameninţare directă, spunând: "De la sfârşitul Războiului Rece, conferinţa nu a mai avut loc în împrejurări atât de îngrozitoare”, informează news.ro
Forţele americane nu vor lupta în interiorul Ucrainei, a reafirmat ea, dar "vor apăra fiecare centimetru din teritoriul NATO".
Vicepreşedintele SUA: Vor fi sancţiuni economice severe şi rapide dacă Rusia invadează Ucraina
Trending

10:30Sport
Gigi Becali, donație de 35 de milioane de euro către statul român. Patronul FCSB și-ar recupera banii: „Am cedat, am dat cadou”

21:30Economie
Cum îți faci cont online la CNPP, Casa Națională de Pensii Publice. Beneficiile la care ai acces pe platformă

17:00Politica
Ce s-a ales de Delia Dinu, bruneta din umbra lui Klaus Iohannis. A fost una dintre cele mai discrete și influente femei din Administrația Prezidențială

09:01Economie
Noua formă a legii salarizării, așteptată zilele viitoare. Anunț oficial de la Ministerul Muncii

08:30Sport
Cristi Chivu exultă! Inter Milano a decis schimbarea contractului său, cât va încasa până în 2028

08:00Economie
Trebuie să plătești pensie alimentară dacă nu ești căsătorit cu mama copilului? Ce spune legea actuală

13:00Economie
Revolut le va dezactiva definitiv conturile acestor români. Vizați sunt cei cu anumite IBAN-uri

10:00Economie
Autostrada Brașov – Făgăraș, unul dintre cele mai impresionante drumuri. CNAIR a dat deja acordul de mediu

11:00Economie
Beneficiu gratuit pentru clienții Orange. Vizați sunt cei care optează pentru Premiere (internet fix + televiziune)

15:00Social
Alocație și indemnizație creștere copil în iulie. Data exactă la care vor fi alimentate cardurile
Articole Similare

21 iunExterne
Casele la 5 lei, din nou la modă. Un alt sat din Italia te face proprietar cu un euro și dorința de a te muta

20 iunExterne
Giorgia Meloni s-a supărat pe Donald Trump. Declarațiile care au înfuriat-o pe singura susținătoare a republicanului din UE

17 iunExterne
Final de război în Iran? Donald Trump a ajuns la un acord cu puterea de la Teheran

27-05-2026 18:57Externe
„Adio” Bulgaria pentru cine alegea acest drum. Podul Giurgiu-Ruse va fi închis complet

12-05-2026 17:42Externe



