Violeta Alexandru a reuşit : Am reuşit! Încă un pas concret pentru debirocratizare!

Autor: Veronica Niță, redactor

Publicat: 02-03-2020 22:00

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Ministrul Muncii, Violeta Alexandru a anunțat că a reușit un pas concret pentru debirocratizare. „Am reuşit!! Încă un pas concret pentru debirocratizare!”, a  informat ministrul Muncii.


Violeta Alexandru a declarat că a reușit ca instituţiile din coordonarea MMPS să aibă acces direct la sistemul informatic al Ministerului Finanţelor pentru a prelua informaţii privind adeverinţele de venit ale cetăţenilor.


”Am reuşit!! Încă un pas concret pentru debirocratizare! Ministerul Finanţelor a acceptat, după demersuri îndelungate, propunerea ca instituţiile din coordonarea MMPS să aibă acces direct la sistemul informatic al Ministerului Finanţelor pentru a prelua informaţii privind adeverinţele de venit ale cetăţenilor. Mai rămân câteva detalii de pus la punct dar am făcut un pas important”, a scris, luni seară, Violeta Alexandru, pe Facebook.


”Cetăţeanul nu va mai fi nevoit să stea pe drumuri pentru a colecta adeverinţele de venit. Am insistat pentru ca o asemenea măsură să se ia cât mai repede tocmai pentru că proiectul care ar fi trebuit să ofere, de exemplu, informaţii despre perioada activă a unei persoane care se pensionează, adică scanarea Cărţilor de Muncă, a eşuat”, a mai scris ministrul Muncii, arată
news.ro.

Vezi și:


EXCLUSIV Acuze dure făcute de Dumitru Coarnă, după reținerea Sorinei Pintea! Ofițerul DNA care ar favoriza făptuitorul

Cine îi fură bucată cu bucată partidul lui Tăriceanu


Cine este ‘noul Sebastian Ghiță’ crescut de Guvernul Orban

Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri