Autoritatea de Supraveghere Financiară (A.S.F.) a intensificat monitorizarea entităților pieței de capital odată cu declanșarea crizei din Ucraina, în exercitarea atribuțiilor sale care vizează, printre altele, asigurarea stabilităţii, competitivităţii şi bunei funcţionări a pieţelor de instrumente financiare, promovarea încrederii în aceste pieţe şi în investiţiile în instrumente financiare, precum şi asigurarea protecţiei operatorilor şi investitorilor împotriva practicilor neloiale, abuzive şi frauduloase.
„A.S.F. acordă o atenție deosebită supravegherii prudențiale a stabilității financiare a entităților pieței, regulilor de diversificare și evaluare a portofoliilor fondurilor de investiții și mecanismelor de administrare a riscului, cu accent pe riscul de lichiditate și pe utilizarea unor instrumente de tipul testelor de stres”, a declarat domnul Ovidiu Petru, Directorul general al Direcției Generale – Sectorul Instrumente și Investiții Financiare.
O parte dintre instrumentele de supraveghere utilizate a fost implementată în perioada de început a pandemiei COVID-19, demonstrându-și eficacitatea. Astfel, la nivelul fondurilor de investiții au fost implementate raportări privind subscrierile nete, analizate în corelație cu evoluția structurii portofoliilor acestora, realizându-se în același timp o comunicare zilnică cu societățile de administrare privind deficiențele care pot surveni în administrarea riscului. A fost constatată, în concordanță cu situația de pe celelalte piețe europene, o maturizare a bazei de investitori și un impact mai scăzut decât cel din perioada pandemiei.
Totodată, a fost mărită frecvența de raportare a modului de îndeplinire a cerințelor de capital la nivelul SAI și SSIF. La nivelul supravegherii, este efectuată o analiză în dinamică a acestora, realizându-se scenarii de evoluție în funcție de fluctuațiile indicilor bursieri și de structura veniturilor entităților. Piața de capital românească, în calitatea sa de piață emergentă, este conectată cu piețele europene, înregistrându-se astfel o corelație a fluctuației indicilor.
Totodată, A.S.F. a solicitat instituțiilor pieței să intensifice eforturile privind adoptarea tuturor măsurilor de identificare și de atenuare a principalelor riscuri în materie de securitate cibernetică și să notifice Autoritatea în situația în care apar vulnerabilități pe acest segment.
În urma analizelor efectuate de Autoritate, a fost constatat faptul că nu există expuneri ale fondurilor de investiții, societăților de administrare a investițiilor, societăților de servicii de investiții financiare și instituțiilor pieței pe instrumente financiare emise de companii și unități administrative din Federația Rusă. De asemenea, nu au fost înregistrate disfuncționalități în activitatea entităților autorizate și supravegheate.
A.S.F. este în contact permanent cu Autoritatea Europeană pentru Valori Mobiliare și Piețe (ESMA) și cu celelalte autorități europene competente, pentru a evalua situațiile existente la nivelul piețelor naționale și pentru a realiza, totodată, un schimb de opinii și bune practici privind instrumentele de supraveghere și intervenție utilizate.
ASF monitorizează cu atenție impactul crizei din Ucraina asupra pieței de capital
Trending

10 augActual
Lista mașinilor pe care nu vei mai putea să le conduci în România. Ce se vor face șoferii

10 augActual
Poliția îți poate lua permisul auto, chiar dacă ai dreptul să conduci. Cazul pe care mulți nu-l cunosc

10 augEconomie
Impozite mai mari cu până la 70% pentru locuințe. Ce modificări intră în vigoare din 2026

10 augEconomie
ANAF începe să stabilească taxele din oficiu. Cine primește decizii de impunere

10 augSocial
Toți românii cu pensii private sunt vizați. Ce se întâmplă cu banii lor, în această perioadă

10 augEconomie
Servicii medicale gratuite, chiar dacă nu ești asigurat. Unde și cum poți beneficia, prin programe sociale

10 augEconomie
Inflația rămâne aproape de 10%. Românii plătesc cu 60% mai mult la curent și cu 25% mai mult la cafea

10 augEconomie
INS confirmă creșterea economică de 0,8% la semestru. PIB a ajuns la 248,5 miliarde de lei

10 augEconomie
România, pe primul loc în UE la scumpiri. Alimentele și-au mărit prețul cu până la 25% în 2026

10 augEconomie
România își reduce puternic deficitul bugetar la 3,6% în primul trimestru din 2026
Articole Similare

10 augEconomie
Fan Courier, detronat. După ani buni, Samedy-Cargus este noul „rege” al coletelor

10 augSocial
Pilonul 3 de pensii a ajuns la 8,8 miliarde de lei. Cine poate beneficia de acești bani, care este procedura

10 augEconomie
Top 10 producători de piese auto. Schimbare neașteptată în clasament

10 augEconomie
Declinul IT. De la salarii uriașe la sute de concedieri și tăieri, după ce facilitățile fiscale au fost eliminate

10 augEconomie



