Comisia Europeană aplică un dublu standard și amenință că va folosi contra Ungariei un mecanism prin care îi va suspenda la toamnă fondurile europene, pentru că nu se conformează ideologiei unice, de esență neo-marxistă, a diriguitorilor Uniunii. Alianța pentru Unirea Românilor consideră că această condiționare a aprobării Planurilor de Redresare și Reziliență, precum și a fondurilor europene, de asumare a ideologiei corectitudinii politice, este inacceptabilă și se află în contradicție cu tratatele europene existente, transmite AUR.
„Cerând Comisiei Europene să aloce fonduri în mod diferențiat doar „maghiarilor cinstiți și de bună credință”, Dacian Cioloș, liderul grupului Renew Europe, face o distincție inadmisibilă între cetățenii europeni, în funcție de acceptarea sau nu a „corectitudinii politice”.
Accesul diferențiat la fondurile europene, pe criterii ideologice, este imoral, incorect și contravine principiilor de funcționare a Uniunii. Este, implicit, un mecanism de penalizare a cetățenilor care au ales în mod democratic, la urne, un guvern cu alte valori și priorități politice diferite decât cele asumate de domul Cioloș.
AUR susține poziția exprimată de co-președinții Grupului ECR, Ryszard Legutko și Raffaele Fitto, care acuză Comisia Europeană de folosirea unor duble standarde față de națiunile membre ale Uniunii: pe cele obediente le recompensează, în timp ce pe cele care o au altă viziune cu privire la viitorul Europei, care pledează pentru subsidiaritate și respectarea Tratatelor, dar și pentru familie și valori creștine, le penalizează sub false pretexte. Acest tip de șantaj riscă să adâncească clivajele valorice care divid o Europă fragilă, să submineze coeziunea deja precară a Uniunii, mai ales după Brexit.
Națiunile europene se confruntă cu un nedorit și inegal război politic și cultural între două viziuni diferite asupra Europei. Într-o parte se află câteva națiuni demne, care au curajul să vorbească despre onoare și tradiție creștină, în plină Europă secularizată, iar în partea cealaltă avem de-a face cu o grupare ideologică intolerantă, ce a acaparat instituțiile generosului proiect care a fost Europa în viziunea părinților ei fondatori.
AUR se poziționează de partea celor care doresc păstrarea diversității culturale și naționale a Europei și care se opun proiectului unei Europe imperiale, care impune prin constrângere o singură viziune despre om și societate.
AUR este pentru o Europă a națiunilor, pentru respectarea tratatelor existente și împotriva tratamentului discriminatoriu pe criterii ideologice a statelor membre și a cetățenilor”, se mai precizează în comunicatul semnat de echipa lui George Simion.
AUR ia atitudine și se opune sancționării Ungariei de către Comisia Europeană
Autor: Eugen Dinu, redactor
Publicat: 23-07-2021 12:38
Trending

02 augEntertainment
Ce primești de la Antena 1, PRO TV, Kanal D și alte televiziuni dacă te duci concurent la o emisiune. Unele producții aduc bani mulți

02 augActual
Diaspora Românească, a doua cea mai mare din lume. Unde se ascund ai noștri și de ce nu vor să se întoarcă acasă

02 augActual
Raționalizarea curentului a început în România. În plină criză energetică, Iașul stinge lumina

02 augEconomie
Câți imigranți are România în prezent. De ce ne aleg străinii și ce meserii ajung să ocupe

02 augActual
Amenda de 12.000 de lei pe care o pot lua românii de la curte. Motivul neașteptat pentru care ești sancționat pe loc

02 augHoroscop
Horoscop săptămânal 3-9 august. Previziuni complete pentru toate zodiile

02 augHoroscop
Horoscop august 2026. Bani, carieră și finanțe pentru cele 12 zodii

02 augEconomie
Prognoza prețurilor la pompă pe următoarele luni. Când ar fi indicat să faci plinul de benzină sau motorină

02 augActual
Luxul din Mamaia. Atât costă șezlongurile „de fițe” de pe plajele exclusiviste, baldachinul și alte doleanțe

02 augEconomie
Schema prin care furnizorul îți dă abonament la preț mai mic. Marile companii nu vor să le cunoști
Articole Similare

01 augExterne
Noile tarife pentru vinieta din Bulgaria au intrat în vigoare. Valoarea scumpirilor, atât dai în plus

01 augExterne
Taxa de 100.000 de dolari pe care ar urma să o plătească absolvenții români din SUA. Sunt vizați cei care rămân să muncească

31-07-2026 17:30Externe
Hamas ar fi acceptat planul de dezarmare. O sursă din SUA a dat toate detaliile

29-07-2026 20:00Externe
Cutremurul devastator din Japonia ține economia în loc. Toyota și Honda au oprit producția pentru câteva zile

29-07-2026 15:01Externe



