Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a devenit ținta unor critici neașteptate din partea designerului Adrian Oianu, care a comparat-o cu Ana Pauker, una dintre figurile emblematice ale regimului comunist din România. Declarațiile au fost făcute în cadrul emisiunii „Marius Tucă Show” și au fost preluate rapid de publicațiile CVLPress, Ziarul Evenimentul, Gândul, MGNews și BZI.
Cine a făcut comparația și în ce context
Adrian Oianu, cunoscut designer și creator de modă, a fost invitat la emisiunea „Marius Tucă Show” unde a lansat critici dure la adresa ministrului Mediului. El a comparat-o pe Diana Buzoianu cu Ana Pauker, descrisă adesea drept „precursoarea Elenei Ceaușescu” sau „doamna de fier” a comunismului românesc. Potrivit Gândul, designerul a criticat în special ținuta purtată de Buzoianu la gala „Dincolo de sublim”, eveniment dedicat actorului Victor Rebengiuc, care a avut loc pe 6 iunie la Sala Palatului.
Adrian Oianu a comparat-o pe Diana Buzoianu cu Ana Pauker
Declarațiile au fost făcute la emisiunea „Marius Tucă Show”
Critica s-a referit la ținuta purtată la gala „Dincolo de sublim”
Designerul a susținut că rochia are influențe chinezești
CVLPress a relatat că Adrian Oianu a considerat că alegerea vestimentară a fost neinspirată și nepotrivită pentru o ministă a Mediului. MGNews a descris verdictul designerului drept „devastator” pentru imaginea publică a Dianei Buzoianu. Ziarul Evenimentul a subliniat că Ana Pauker a fost una dintre figurile iconice ale regimului comunist, iar comparația este una cu încărcătură istorică și politică semnificativă.
Cine a fost Ana Pauker
Ana Pauker, născută Hana Rabinsohn în 1893 la Codăești, județul Vaslui, a fost una dintre cele mai puternice femei din istoria României. A ocupat funcția de ministru de Externe în perioada imediat postbelică, fiind prima femeie din lume care a deținut un astfel de portofoliu. Descoperiri.ro a descris-o drept „cea mai puternică femeie în viață” din perioada comunistă, o precursoare a Elenei Ceaușescu, care avea să preia ulterior rolul de primă doamnă a regimului. Adevărul.ro a amintit că Ana Pauker a fost un lider comunist controversat, care a exercitat o influență majoră asupra politicii interne și externe a României în anii '40-'50, fiind în cele din urmă marginalizată și eliminată din fruntea partidului.
Diana Buzoianu, în vârstă de 32 de ani, este deputată USR și ministru al Mediului, Apelor și Pădurilor. Ea a fost aleasă în Camera Deputaților în 2020 și realeasă în 2024. În ultima perioadă, a fost ținta mai multor atacuri politice, inclusiv din partea sociologului Bogdan Bucur și a liderului senatorilor PSD, Daniel Zamfir, care au criticat-o pentru gestionarea problemelor de mediu și pentru controalele la terasele de pe litoral. Aceste critici au amplificat expunerea mediatică a ministrului și au generat dezbateri privind stilul său de comunicare publică.
Reacții și semnificația comparației
Compararea unui politician contemporan cu Ana Pauker nu este una obișnuită și poate fi interpretată în mai multe feluri. Pe de o parte, designerul Adrian Oianu a criticat apariția publică și vestimentația ministrului, sugerând o imagine rigidă și nepotrivită. Pe de altă parte, comparația cu o figură istorică atât de controversată poate fi văzută și ca o lovitură politică, dat fiind faptul că Ana Pauker este asociată cu un regim autoritar și cu excesele comunismului românesc. Declarațiile au stârnit discuții aprinse în mediul online, unii internauți considerând comparația exagerată, în timp ce alții au văzut-o ca pe o critică legitimă a stilului public al politicianului.
Surse: CVLPress, Ziarul Evenimentul, Gândul, MGNews, BZI, Descoperiri.ro, Adevărul.


















