Direcţia Naţională Anticorupţie (DNA) a făcut un anunț în care au spus că din 2005 până în 2016 au existat mii de mandate de supraveghere tehnică.
DNA a transmis, sâmbătă, precizări legate de mandatele de interceptare şi de dosarele în care sunt vizaţi magistraţi, "având în vedere informaţiile vehiculate în spaţiul public privind suspiciunile care acreditează ideea ca milioane de români ar fi fost interceptaţi, precum şi cele potrivit cărora 3.000 de magistraţi ar fi fost cercetaţi în ultimii patru ani de către DNA, respectiv că jumătate dintre magistraţii din România au avut ani de zile dosare prin care, probabil au fost influenţaţi să dea soluţii stabilite în afara sălii de judecată".
De la data de 1 ianuarie 2005 până la 16 februarie 2016 aau fost depuse în jur de 24.576 de mandate de supraveghere / autorizaţii, fiind interceptate 36.406 de persoane, conform DNA.
În legătură cu dosarele în care sunt vizați magistrații în perioada 1 ianuarie 2014 - 30 iulie 2018 și care până acum fac obiectul controlului Inspecţiei Judiciare, Direcţia Naţională Anticorupţie spune că au fost clasate1.922 de cauze, în timp ce 56 au fost soluţionate cu trimiteri în judecată.
În aceste dosare, în perioada 2014 - iulie 2018 au existat 1.978 dintre care vreo 56 de cazuri au fost cu trimiteri în judecată, iar 1.922 cu alte soluții.
Vezi și
Ce spun ziarele din Costa Rica despre arestarea cuplului Udrea-Bica
Carrefour dă lovitura-Ce va deschide marele retailer
Totul s-a aflat! Ce avere are, de fapt, fostul ministru al Turismului, Elena Udrea
DNA a făcut anunțul! Au existat mii de mandate în care au fost vizați și magistrații
Trending

11 maiSocial
Noile buletine, doar cu plată din data de 1 iulie 2026. Cererea se poate face doar cu programare online

11 maiSocial
Căsătorie doar 5 sau 10 ani. Schimbare legislativă anti-divorț

11 maiPolitica
Ilie Bolojan ar putea fi noul premier. Este pe lista lui Nicușor Dan

11 maiPolitica
Marian Vanghelie și prejudiciul de 23 de milioane de euro. Ar fi condus un grup infracțional organizat

11 maiEconomie
Tranzacție majoră în farma românească: Biofarm, vândut polonezilor pentru 260 milioane de euro

11 maiEconomie
Noi reguli pentru Airbnb și Booking în România din 20 mai 2026: ce trebuie să știe proprietarii

11:08Economie
Pensiile intră astăzi pe card pentru 2,4 milioane de pensionari români

11 maiEconomie
Plaza Centers contraatacă România - Investitorii israelieni cer până la 420 milioane de euro pentru proiectul Casa Radio

06:30Horoscop
Horoscop financiar: bani și carieră pentru 12 mai 2026 - Transformare și adaptabilitate

12 maiEntertainment
Cruce roșie 2026. Sărbătorile mari rămase în acest an, după Înălțarea Domnului
Articole Similare

09 maiActual
Doliu în lumea teatrului românesc: Actorul Ioan Isaiu s-a stins la 56 de ani

09 maiActual
Casa chilipir, cea mai ieftină din România. Dai 50.000 de lei, ai și curte 300 de metri

08 maiActual
București: restricții de trafic. Anunț valabil de vineri, 8 mai 2026

08 maiActual
Vouchere de vacanță 2026. Cine le poate primi și ce valoare au acum

08 maiActual



