copil1

sursa foto:  Aradon

Eliminat la Australian Open, dar plin de bani! Ce sumă va primi Marius Copil de la Melbourne

Chiar dacă Marius Copil a fost elimnat la Australian Open, acesta nu se poate plânge din punct de vedere financiar, căci a încasat o sumă destul de mare.

România a rămas fără vreun reprezentant în proba masculină de la Australian Open, după ce Marius Copil (60 ATP) a fost învins de francezul David Goffin (22 ATP) la capătul unui meci de patru seturi.

Românul a început în forţă, a condus cu 5-2, a avut minge de set la 5-4 şi s-a impus, într-un final, cu 7-5. Setul doi a fost extrem de strâns, fără break până la 5-5. La acest scor, Marius şi-a pierdut serviciul, iar apoi şi setul: 5-7.

Setul trei a fost fără istorie, dominat categoric de Goffin: 6-2. Din păcate, în decisiv, la 2-2, Copil şi-a pierdut, din nou, serviciul, iar adversarul a fost mereu mai aproape de victorie. De altfel, la 5-3, Copil a salvat trei mingi de meci pe propriul serviciu. A mai salvat una la 5-4 pe serviciul lui Goffin, însă la a cincea minge de meci n-a mai avut ce face şi a cedat cu 4-6.

Pentru calificarea în turul II, Copil va primi 75.000 de dolari americani şi 45 de puncte ATP. În următorul clasament mondial, el va urca până pe locul 56.

Vezi și:

Bomba a fost aruncată! Ce se va întâmpla cu pensiile

SURSE Decizia pe care o așteaptă toți românii: Ce va face Guvernul Dăncilă săptămâna viitoare

EXCLUSIV Lovitură devastatoare pentru Klaus Iohannis, în războiul cu Olguța Vasilescu! Scenariul care îl ‘dărâmă’ pe șeful statului