În copilărie, fostul ministru al Muncii, Raluca Turcan, voia să devină, în momentul în care va crește, pensionară.
Invitată în emisiune lui Denise Rifai, Raluca Turcan a fost întrebată dacă și acum, la condițiile pe care le au pensionarii în țară noastră, își mai dorește să fie pensionară.
„Întodeauna am avut un respect față de pensionari și oarecum, cu toate că sunt mulți pensionari și foarte mulți dintre ei, victime ale unor manipulări politice grosolane, m-am ambiționat ca în materie de pensii să spun adevărul, să nu mint.
Pentru că, oarecum, consider și acum că dacă aș minți în materie de pensii e ca și cum mi-aș minți părinții care au fost profesori 40 de ani. Așadar, în materie de pensii, statul român trebuie să fie mult mai cinstit.
Și, în primul rând, să le spună oamenilor că există varianta ca din 5 milioane de pensii, dintr-o formulă pe care am lăsat-o la Ministerul Muncii, să crească mult mai mult pensiile care acum sunt mici, pentru a ajunge la o echitate”, a răspuns fostul ministru al Muncii.
„Vă dați seama că eram copil atunci când am spus. Acum îmi doresc să muncesc și să ofer României. Dar îmi doresc în același timp ca pensionarii să se simtă respectați din partea oamenilor politici și nu priviți în permanență ca o masă de manevră. Lucrul acesta mi se pare dezgustător pe fond pentru orice om politic”, a adăugat Raluca Turcan.
https://www.youtube.com/watch?v=Lfbk1FV2dXo
În copilărie, Raluca Turcan voia să se facă pensionară! Denise Rifai a întrebat-o dacă mai vrea să fie și azi pensionară - Răspunsul fostului ministru al Muncii
Autor: Eugen Dinu, redactor
Publicat: 21-03-2022 13:53
Trending

09 maiActual
Casa chilipir, cea mai ieftină din România. Dai 50.000 de lei, ai și curte 300 de metri

14:55Actual
Doliu în lumea teatrului românesc: Actorul Ioan Isaiu s-a stins la 56 de ani

08 maiHoroscop
Horoscop financiar: bani și carieră pentru 09 mai 2026 - Reflecție și planificare

12:34Economie
Tenaris achiziționează Artrom Steel Tubes pentru 86 de milioane de euro. Tranzacție strategică pe piața europeană de țevi de oțel

13:30Economie
Guvernul aprobă majorări salariale de 6,5% pentru angajații Romgaz, începând cu 1 iunie 2026

19:21Economie
Comisia Europeană încurajează România să continue consolidarea fiscală. Costurile de împrumut au început să scadă

12:39Economie
Indicele BET atinge un nou maxim istoric de 29.720 puncte. Bursa de Valori București marchează o creștere de 21% de la începutul anului

circa 1 oră în urmăEconomie
Guvernul interimar accelerează programele de relansare economică. Programul SME Eco-Tech, buget de 289 milioane lei
Articole Similare

02-06-2023 20:38INSTANT ARTICLES
Regele Charles, solicitare către Klaus Iohannis: 'Vreau să-l întâlnesc și să-i strâng mâna!'

19-05-2023 12:47Actual
Marcel Ciolacu, despre greva din învățământ: 'Există cu siguranță soluții la care putem ajunge cu calm și rațiune, în timp ce copii își văd liniștiți de școală'

06-05-2023 09:15Actual
Rareș Bogdan: 'Prea ușor se vorbește despre ruperea coaliție. E nevoie de stabilitate în România și e singura formulă politică ce poate funcționa în urma alegerilor de acum 3 ani'

27-04-2023 10:54Exclusiv
SURSE Ce funcție ar urma să primească Nicolae Ciucă după rotativă, după ce Marcel Ciolacu va deveni premier

24-04-2023 14:45Actual



