Armata Română face o investiție uriașă! Se vor cumpăra mii de astfel de modele, pentru a se face un upgrade pe acest sector.
Ministerul Apărării a lansat o licitație uriașă, de peste 3,4 miliarde de lei, pentru achiziția a 3.265 de platforme multifuncționale pe roți - autocamioane militare, autocisterne, autofurgoane, autotractoare, remorci și semiremorci pentru dotarea Armatei, informează evz.ro.
Conform sursei citate, contractul-cadru ar urma să aibă o durată de șapte ani și va presupune ca firmele căștigătoare să integreze, după o primă etapă, producția platformelor multifuncționale în țară.
În plus, în caietul de sarcini se specifică faptul că mare parte din platforme trebuie construite în țară. Contractul se desfășoară pe o perioadă de șapte ani și e împărțit în două loturi, iar termenul-limită pentru depunerea ofertelor este 13 august.
În luna ianuarie a acestui an, MApN atribuia un contract de 128 de milioane de euro către IVECO, pentru achiziționarea a 173 de autocamioane militare 6X6, în urma unei licitații lansate în vara lui 2017.
Vezi și SURSE! Cărui greu din Poliție i s-ar pregăti debarcarea – Numele său apare și în scandalul polițistului-pedofil
Alertă! Profi face un apel către toţi clienţii săi: Sunt rugaţi să ducă aceste produse înapoi
Raed Arafat şi-a vândut vila: Câţi bani a încasat celebrul medic, dar şi ce avere are
Investiție uriașă făcută de Armata Română! Upgrade pe acest sector - Se vor cumpăra mii de modele
Autor: Eugen Dinu, redactor
Publicat: 11-07-2018 22:03
Trending

16:55Actual
Înalta Curte avertizează Guvernul asupra independenței justiției după scrisoarea transmisă Curții Constituționale

10:48Actual
Nervoasa Olguța Vasilescu, replică tăioasă pentru ministrul Apărării. Primărița nu e de acord cu acuzațiile lui Radu Miruță: „Cred că și cu busola în mână s-ar pierde prin Craiova”

09:03Externe
Țara europeană unde au fugit toți giganții auto din Europa. Germania, Franța, SUA sau Japonia au pierdut supremația

09:45Actual
Vin geruri și zăpezi în final de februarie 2026. Prognoza meteorologică nu este cea mai optimistă

08:19Actual
Păcăleala lui Ilie Bolojan pentru 2027. Impozitele se vor mări și anul viitor, în ciuda promisiunilor guvernanților

14:01Actual
Falimentul bate la ușile Capitalei. Ciprian Ciucu nu mai știe ce să facă pentru a salva orașul de la un colaps financiar

14:27Actual
Brandul de haine ieftine invadează Capitala. Unde se deschide primul magazin în care bucureștenii se vor putea bucura de prețuri mici

19:41Social
Ministrul Muncii anunță noi forme de sprijin pentru pensionari. Vor putea primi până la 1.000 de lei

12:24Actual
Se strânge lațul în jurul lui Robert Negoiță. Plasat sub control judiciar, edilul nu mai poate nici să-și continue activitatea în fruntea Primăriei Sectorului 3

17:18Actual
Sistemul e-SIGUR schimbă regulile pe șosele, iar șoferii vor deveni clienți constanți ai amenzilor
Articole Similare

2 minute în urmăActual
Chiriile din București ating noi maxime în 2026. Sectorul 1 rămâne cel mai scump din Capitală

14 minute în urmăActual
Gheorghe Dincă a încercat să iasă din închisoare, iar acum are de plată către stat. Este condamnat pentru ororile comise

circa 1 oră în urmăActual
Vlad Pascu fura aur din casa părintească pentru a-și cumpăra substanțe interzise. Șoferul care a produs accidentul de la 2 Mai a cheltuit peste un miliard de lei pe viciu

18:50Actual
Primăria Capitalei bagă în reparații 76 de artere. 585 de probleme au fost identificate de muncitori

18:02Actual



