Gabriel Liiceanu intră pe o nouă piață! Acestuia i-a venit o nouă idee de afacere prin care vrea să-și rotunjească veniturile.
Recent, în Cotroceni, Librăriile Humanitas au deschis o brutărie-patiserie artizanală laolaltă cu o librărie. Noua investiţie îşi propune să răspundă nevoii de produse de patiserie artizanale. De asemenea, ea facilitează accesul la cadouri, precum cărţile şi produsele japoneze.
Ideea acestui nou tip de business i-a venit lui Gabriel Liiceanu pe de o parte plecând de la binomul pâinea ca hrană a trupului - cartea ca hrană a minţii, iar pe de alta, plecând de la o nevoie cotidiană a sa: filosoful mergea în fiecare sâmbătă dimineaţa din Cotroceni în cartierul Floreasca, la Rue du Pain, de unde-şi făcea provizia de pâine artizanală şi croissante pentru o săptămână, scoţând apoi porţia zilnică din congelator.
Conform Profit.ro, patiseria are 40 de metri pătraţi şi ocupă parterul unei vile interbelice. Are mese atât în interior, cât şi în mica grădină din faţa magazinului. Aici sunt oferite cafele, prăjituri, mici gustări şi o selecţie de bere artizanală, vinuri şi băuturi răcoritoare. Majoritatea produselor de la parter sunt din gama de brutărie şi patiserie şi sunt aduse în fiecare dimineaţă din cuptoarele de la Rue du Pain. Spaţiul acoperă şi o zonă de cadouri (produse japoneze de la magazinul Takumi, deschis de Librăriile Humanitas cu doi ani în urmă în centrul Capitalei, pe Bulevardul Magheru).
„Majoritatea clienţilor magazinului nou deschis sunt deocamdată locuitori ai cartierului Cotroceni. Dar, în curând, sperăm, vor veni din tot Bucureştiul. La petite bouffe (zisă şi La pisicul ghiftuit) a venit să răspundă nevoii de produse de patiserie artizanale de calitate. În plus, magazinul facilitează accesul la cadouri, iar cărţile şi produsele japoneze sunt, neîndoielnic, cadouri ideale pentru diverse ocazii. Le e uşor oamenilor foarte ocupaţi din Cotroceni să vină la o cafea, să mănânce o prăjitură şi să cumpere şi un cadou de acolo", susține Ionuţ Trupină, managerul general al Librăriilor Humanitas.
Vezi și O nouă dezvăluire „atomică” a lui Oreste: Ce înaltă funcție ar fi avut tatăl lui Mircea Badea
Vești importante pentru clienții Bancpost: Ce se va întâmpla cu cardurile de debit
Liiceanu „atacă” o nouă piață! Din ce vrea să câștige acum bani
Trending

11 maiPolitica
Ilie Bolojan ar putea fi noul premier. Este pe lista lui Nicușor Dan

11:08Economie
Pensiile intră astăzi pe card pentru 2,4 milioane de pensionari români

12 maiEntertainment
Cruce roșie 2026. Sărbătorile mari rămase în acest an, după Înălțarea Domnului

06:30Horoscop
Horoscop financiar: bani și carieră pentru 12 mai 2026 - Transformare și adaptabilitate

15:27Economie
Leul s-a apreciat față de euro și dolar, în timp ce gramul de aur s-a scumpit - Rata de schimb

18:01Social
Satul „ajutor social” unde se trăiește din mila statului. Rar găsești măcar un angajat

11 maiEconomie
Cris-Tim Family Holding anunță plan de investiții record de 227 milioane lei pentru 2026

17:00Economie
Grawe primește amenzi record de peste 900.000 de lei de la ASF pentru deficiențe în administrarea daunelor RCA

17:42Externe
Electrolux dă afară 1.700 de lucrători dintr-un foc. Sindicatele au cerut intervenția Guvernului italian

17:17Actual
Euro 200 2026 îți aduce 1.000 de lei dacă ai mai puțin de 26 de ani. Cererile se depun până pe 15 mai
Articole Similare

circa 2 ore în urmăEconomie
Viceguvernatorul BNR avertizează despre "Inflația Ormuz" - Scumpiri masive la combustibili și energie în România

20:00Economie
Moody's avertizează: Prăbușirea Guvernului Bolojan ridică riscuri majore pentru consolidarea fiscală a României

19:00Economie
Indicele ROBOR stagnează la 5,86%. Ce înseamnă pentru ratele la credite ale românilor

18:01Economie
BCR: Leul rămâne supraevaluat cu 5-6% după deprecierea recentă. Prognoza cursului pentru 2026-2027

17:00Economie



