Lovitură dură! Guvernul Orban taie ajutoarele copiilor cu handicap. Cel puţin asta susţine preşedintele Consiliului Judeţean Mehedinţi, Aladin Georgescu..
Decizia Guvernului PNL de a tăia banii copiilor cu handicap este incalificabilă! Constat că ceea ce s-a întâmplat în Mehedinți, s-a întâmplat în mai multe județe. Mai exact, după trei ani în care județul Mehedinți a primit fonduri importante de la Guvernul PSD, ne trezim acum cu o rectificare bugetară negativă, cu minus 183 000 lei. Ceea ce este incredibil este că banii au fost tăiați de la capitolul ”Drepturile copiilor cu cerinţe educaţionale speciale care frecventează învăţământul special”, mai exact sumele care presupun alocația zilnică de hrană, bani pentru îmbrăcăminte, încălțăminte, etc, a scris pe facebook președintele CJ Mehedinți, Aladin Georgescu.
Aș vrea să înțeleg cum s-a luat această decizie și cum s-a gândit Guvernul PNL să taie tocmai banii celor care au cea mai mare nevoie de ei. Deja avem semnale de la instituțiile în care învață copiii cu cerințe educaționale speciale, că nu se vor descurca până la sfârșitul anului dacă le sunt diminuate fondurile, a mai scris Georgescu.
Preşedintele PSD Neamţ Ionel Arsene acuză și el Guvernul Orban că propune o rectificare bugetară pe minus pentru judeţul Neamţ. Social-democratul susţine că Executivul vrea să taie 189 mii de lei din bugetul alocat pentru copiii cu dizabilităţi din judeţ.
Lovitură dură! Guvernul Orban taie ajutoarele copiilor cu handicap
Trending

12:30Actual
Poți fi amendat dacă folosești Waze? Situațiile în care șoferii sunt luați în vizor de Poliția Rutieră

11:00Actual
Fără ITP pentru aceste mașini. Motivele pentru care șoferii pot fi respinși cu ușurință la RAR și în centrele autorizate

08:00Economie
Meseriile care caută urgent angajați, dar unde nu se găsesc doritori. Datele ANOFM indică aproape 30.000 de posturi libere

06:30Horoscop
Horoscop financiar 23 iulie 2026: Zodiile care primesc bani

09:30Politica
Europarlamentarul Gheorghe Piperea îndeamnă românii să economisească „pe vechi”. „Banul în numerar, păstrat „la saltea”, este nu numai libertate și proprietate, este siguranță.

14:00Politica
Declarațiile lui CTP au adus amendă pentru Europa FM. Postul de radio, sancționat pentru jignirile taberei Călin Georgescu

07:00Economie
Patrimoniul de peste 4 miliarde de euro pe care România îl deține în străinătate. Avem 123 de clădiri și 77 de terenuri în afara granițelor

13:36Economie
Curs valutar BNR 23 iulie 2026: Euro, dolarul și principalele monede

16:30Economie
Instanța a respins cererea Raiffeisen Bank prin care Consiliul Concurenței putea opri ancheta ROBOR

10:30Actual
Ford cheamă în service 388.000 de SUV-uri. Un defect le poate pune în pericol viața pasagerilor, care sunt modelele vizate
Articole Similare

23:30Actual
Anul școlar 2026-2027 vine cu modificări importante. Schimbări în preuniversitar la materii, GIS și religie

23:00Actual
Olandezii de la ASML le dau 20.000 de euro angajaților. Condiția este să nu plece până în 2030 de la posturile din SUA

22:30Actual
2,15 milioane de euro de la NATO. România primește bani pentru a crea noi conducte de combustibil

22:00Externe
19 milioane de euro, retrase urgent din supermarketuri. Conțin Salmonella, sunt vizate 5 state din SUA

21:30Actual



