Premierul Nicolae Ciucă a transmis, luni, cu prilejul împlinirii a 32 de ani de la ”Fenomenul Piața Universității” și Mineriada din 13-15 iunie 1990, că România încă își căuta calea către adevărata democrație și că gândurile se îndreaptă, astăzi, către victimele manipulărilor și represiunilor brutale și familiile acestora.
”Se împlinesc 32 de ani de la unul dintre cele mai dureroase momente ale istoriei noastre post-decembriste, Mineriada din 13-15 iunie 1990, prin care manifestația-maraton a societății civile împotriva neo-comunismului, desfășurată în Piața Universității, a fost înăbușită prin instigarea unor români împotriva altor români.
România încă își căuta calea către adevărata democrație. Pentru cei născuți mai târziu, evenimentele din primăvara-vara anului 1990 reprezintă o pagină din istoria recentă, asupra căreia consider că suntem datori să reflectăm și unii și alții, pentru ca societatea românească să nu mai devină vreodată victimă a diversiunilor și propagandei mincinoase.
România mizează acum pe stabilitatea și securitatea pe care ni le conferă apartenența la Uniunea Europeană și la Alianța Nord-Atlantică, dar contextul dificil creat la nivel global de agresiunea militară a Rusiei asupra Ucrainei ne obligă să rămânem prudenți, să filtrăm obiectiv orice informații, să conștientizăm caracterul nociv al diversiunilor promovate prin multitudinea canalelor de informare moderne și, nu în ultimul rând, să apărăm și să respectăm drepturile cetățenilor.
Gândurile noastre se îndreaptă, astăzi, către victimele manipulărilor și represiunilor brutale și familiile acestora. Suntem datori să continuăm consolidarea valorilor democratice și integrarea României în arhitectura instituțională generată alături de partenerii noștri occidentali, care oferă, mai ales în astfel de perioade, garanția securității și bunăstării", a transmis premierul Nicolae Ciucă
Mesaj de ultimă oră transmis de premierul Nicolae Ciucă: Suntem datori să continuăm consolidarea valorilor democratice
Trending

13 iunSocial
Pensie mărită cu 800 de lei. Banii în plus intră din ianuarie 2027, cine va beneficia

13 iunEconomie
Deficitul bugetar la 5 luni: 2,8% din PIB. Explicațiile Ministerului Finanțelor

13 iunEconomie
Renault anunță 500 de plecări voluntare în România: Ce spun sindicatele

13 iunEconomie
Piața imobiliară 2026: Prețurile apartamentelor cresc cu 12% în București

06:30Horoscop
Horoscop financiar 14 iunie 2026: Previziuni pentru toate zodiile

13 iunEconomie
APIA plătește subvenții de 450 milioane euro fermierilor români în iunie 2026

13 iunEconomie
Investiții de 450 milioane euro în energie verde: Proiecte noi anunțate pentru 2026

08:00Economie
România atinge 10.000 MW capacitate solară: Record istoric în energia verde

09:00Economie
Vânzările de mașini electrice în România cresc cu 45% în 2026: Top modele

9 minute în urmăEconomie
100.000 de români antreprenori în Spania: Poveștile de succes care inspiră
Articole Similare

9 minute în urmăEconomie
100.000 de români antreprenori în Spania: Poveștile de succes care inspiră

09:00Economie
Vânzările de mașini electrice în România cresc cu 45% în 2026: Top modele

08:00Economie
România atinge 10.000 MW capacitate solară: Record istoric în energia verde

06:30Horoscop
Horoscop financiar 14 iunie 2026: Previziuni pentru toate zodiile

13 iunEconomie



