Ministrul Agriculturii, Petre Daea, a estimat că pâinea se va scumpi în acest an, dat fiind că toate costurile de producție sunt mai mari.
Șeful Agriculturii a explicat că fermierii vor vinde grâul la un preț mai mare, pentru a acoperi cheltuielile pe care le-au avut până acum.
„Grâul este mai scump acum pentru că s-a produs mai scump. Eu nu sunt adeptul celor care spun că piaţa face preţul. Nu, piaţa stabilizează preţul, dar preţul este făcut din elementele de cost, iar fermierii lucrează cu o motorină mai scumpă, cu îngrăşăminte mai scumpe, cu insectofungicide mai scumpe, cu forţă de muncă mai scumpă. (...) Fermierii sunt extrem de ponderaţi în a solicita preţuri mari. Ei nu solicită preţuri mari că doresc, ei solicită doar preţul prin care să poată să îşi recupereze cheltuielile pe care le-au făcut, în aşa fel încât să poată lucra în continuare terenul respectiv.
Pentru că, dacă se opreşte producătorul, sigur că nu avem pâine în România. Şi să nu oprim producătorul, să avem pâine în România - e adevărat, mai scumpă, datorită procesului tehnologic şi elementelor de cheltuieli respective, care se înmănunchează în costul de producţie la sfârşitul realizării produsului ca atare”, a declarat Daea, sâmbătă, conform Agerpres.
Ministrul Agriculturii a mulţumit fermierilor pentru efortul din acest an şi a reiterat faptul că producţia de grâu obţinută acoperă necesarul intern şi permite inclusiv exportarea unor cantităţi.
Petre Daea a vizitat, sâmbătă, câteva ferme şi instalaţii agricole de pe raza comunei Sânmihaiu de Câmpie, după care a avut o întâlnire de lucru cu fermieri din judeţul Bistriţa-Năsăud. A
Ministrul Agriculturii, Petre Daea, anunță scumpirea pâinii!
Autor: Eugen Dinu, redactor
Publicat: 30-07-2022 23:11
Trending

13 iunSocial
Pensie mărită cu 800 de lei. Banii în plus intră din ianuarie 2027, cine va beneficia

16:32Politica
Adrian Veștea, poate cel mai bogat premier din istoria țării. Propunerea lui Nicușor Dan are 68.000 de metri de terenuri

06:30Horoscop
Horoscop financiar 14 iunie 2026: Previziuni pentru toate zodiile

13 iunEconomie
Piața imobiliară 2026: Prețurile apartamentelor cresc cu 12% în București

08:00Economie
România atinge 10.000 MW capacitate solară: Record istoric în energia verde

09:00Economie
Vânzările de mașini electrice în România cresc cu 45% în 2026: Top modele

11:43Economie
100.000 de români antreprenori în Spania: Poveștile de succes care inspiră

13 iunEconomie
APIA plătește subvenții de 450 milioane euro fermierilor români în iunie 2026

circa 2 ore în urmăActual
Salariul uriaș pe care World Class îl oferă pentru o recepționistă. Primești reduceri la parteneri și alte beneficii dacă lucrezi la „sala bogaților”

circa 2 ore în urmăEconomie
Consiliul Concurenței amendează 10 bănci cu 3,73 miliarde lei pentru manipularea ROBOR
Articole Similare

13 iunSocial
Pensie mărită cu 800 de lei. Banii în plus intră din ianuarie 2027, cine va beneficia

31-05-2026 21:47Social
Alocația și indemnizația pe luna mai 2026. Data la care intră banii pe card și când sunt livrate sumele prin Poștă

31-05-2026 16:11Social
Pensiile din luna iunie, întârziate de liberele legale. Jumătate dintre seniori, afectați direct

29-05-2026 17:07Social
Pensie mărită cu 480 de lei pentru acești seniori. Scenariu luat în calcul de la 1 ianuarie 2027

27-05-2026 18:43Social



