Moscova nu a văzut deocamdată propuneri serioase pentru pace în Ucraina şi că ideile preşedintelui ucrainean Volodimir Zelenski pe acest subiect sunt inacceptabile, a transmis ministrul de externe rus Serghei Lavrov în conferinţa anuală de presă.
Şeful diplomaţiei ruse a asigurat că Moscova este gata să discute despre conflict cu ţările occidentale şi să răspundă la orice propunere serioasă, dar că orice discuţie trebuie să abordeze şi preocupările în context mai larg ale Rusiei cu privire la securitate.
Lavrov şi-a reiterat apelul către NATO de a-şi retrage "infrastructura militară" din Ucraina şi din alte ţări apropiate de graniţele Rusiei.
El a comparat totodată recentele acţiuni ale SUA cu cele ale lui Adolf Hitler şi Napoleon Bonaparte, spunând că Washingtonul a subjugat Europa pentru a duce război cu Moscova, printr-o tactică ce a mai fost folosită în istorie de liderul nazist şi împăratul francez.
"SUA, prin intermediul Ucrainei, poartă un război împotriva ţării noastre cu aceeaşi misiune: soluţionarea finală a problemei ruse", a declarat Serghei Lavrov, transmite AGERPRES
Ministrul de externe rus, Serghei Lavrov: Moscova nu a văzut deocamdată propuneri serioase pentru pace în Ucraina
Sursă foto: bugetul.ro
Explorează subiectul
Trending

02 augActual
Raționalizarea curentului a început în România. În plină criză energetică, Iașul stinge lumina

02 augActual
Amenda de 12.000 de lei pe care o pot lua românii de la curte. Motivul neașteptat pentru care ești sancționat pe loc

02 augHoroscop
Horoscop săptămânal 3-9 august. Previziuni complete pentru toate zodiile

02 augHoroscop
Horoscop august 2026. Bani, carieră și finanțe pentru cele 12 zodii

08:00Actual
Strict interzis la parcare. Primăria Capitalei a anunțat zonele în care șoferii nu mai au voie să-și lase mașinile

02 augEconomie
Prognoza prețurilor la pompă pe următoarele luni. Când ar fi indicat să faci plinul de benzină sau motorină

11:30Actual
Opritul „doar câteva minute” pe marginea drumului îți aduce amendă. Valoarea sancțiunii a crescut recent

02 augActual
Autostrada A0 Nord, aproape gata. Lotul 3 Afumați – Pantelimon a ajuns la 91,5%, dar punctul critic rămâne pasajul de pe DN3

02 augEconomie
Planul PPC, Hidroelectrica și al altor furnizori. Un secretar de stat spune dacă cresc sau nu facturile la curent

07:00Actual
Bugetarii, în stradă din cauza legii salarizării. De unde au pornit problemele
Articole Similare

01 augExterne
Noile tarife pentru vinieta din Bulgaria au intrat în vigoare. Valoarea scumpirilor, atât dai în plus

01 augExterne
Taxa de 100.000 de dolari pe care ar urma să o plătească absolvenții români din SUA. Sunt vizați cei care rămân să muncească

31-07-2026 17:30Externe
Hamas ar fi acceptat planul de dezarmare. O sursă din SUA a dat toate detaliile

29-07-2026 20:00Externe
Cutremurul devastator din Japonia ține economia în loc. Toyota și Honda au oprit producția pentru câteva zile

29-07-2026 15:01Externe



