Premieră în România: într-un mall se va deschide un sediu pentru eliberarea pașapoartelor! Pentru a eficientiza activitatea de eliberare a paşapoartelor, Ministerului Afacerilor Interne, a anunța că va deschide, începând cu data de 16 iulie, un nou punct de lucru al Serviciilor Publice Comunitare pentru Evidenţa şi Eliberarea Paşapoartelor Simple din Bucureşti şi judeţul Ilfov.
Acesta va fi inaugurat în centrul comercial ParkLake.
Cetăţenii care au depus până în prezent sau vor depune în intervalul 11-13 iulie cereri pentru eliberarea documentelor de călătorie la sediile din Pipera şi Piaţa Amzei îşi vor putea ridica paşaportul din punctul de lucru situat în ParkLake, informează zf.ro.
Noul punct de lucru se înfiinţează prin relocarea sediilor serviciilor de paşapoarte din şos. Pipera nr. 49, sector 2, şi Piaţa Amzei, nr. 13, sector 1.
Odată funcţional noul sediu pentru Bucureşti-Ilfov vor fi primite solicitări şi se vor elibera paşapoarte numai în două locaţii: ParkLake, etaj 1, str. Liviu Rebreanu nr. 4, sector 3, în care vor funcţiona 14 ghişee de primiri cereri şi 3 ghişee de eliberări paşapoarte şi Plaza România, etaj 2, bd. Timişoara nr. 26, sector 6, în care vor funcţiona 20 ghişee de primiri cereri şi 3 ghişee de eliberări paşapoarte.
Plata taxei pentru obţinerea paşaportului se poate face on-line, în sistem internet banking, prin virament către conturile deschise de către fiecare Instituţie a Prefectului, de la orice bancă unde persoana are deschis un cont bancar, prin virament către conturile deschise de către fiecare Instituţie a Prefectului, prin mandat poştal (la orice Oficiu Poştal) şi în numerar sau după caz prin intermediul POS-urilor la casieriile unităţilor Trezoreriei Statului, la casieriile Instituţiilor Prefectului şi, începând cu data de 11 iunie şi la casieriile unităţilor CEC Bank.
Spre deosebire de vechile sedii, mallurile oferă parcare mare, acces rapid către restaurante, iar avantajul mallului este că primeşte trafic suplimentar. Pe de altă parte, instituţiile publice plătesc chiria în lei.
Vezi și SURSE! Cărui greu din Poliție i s-ar pregăti debarcarea – Numele său apare și în scandalul polițistului-pedofil
Alertă! Profi face un apel către toţi clienţii săi: Sunt rugaţi să ducă aceste produse înapoi
Raed Arafat şi-a vândut vila: Câţi bani a încasat celebrul medic, dar şi ce avere are
Premieră în România! În ce mall se deschide un sediu pentru eliberarea pașapoartelor
Trending

17 febActual
România a avut propriul Jeffrey Epstein care nu a ajuns niciodată atât de celebru. Acționa prin intermediul unei agenții de modeling ca să-și racoleze victimele pentru politicieni și vedete

17 febActual
Românul angajat la stat care câștigă 2.800 de lei pe zi, de luni până vineri. Încasează bani din 11 locuri diferite

17 febPolitica
Nicușor Dan anunță că numirea șefilor serviciilor secrete va avea loc în curând și spune că are câte cinci nume pentru fiecare funcție

17 febEconomie
Reforma lui Bolojan trece prin OUG. Dispar mii de posturi de șefi, sporurile se taie, instituțiile se comasează

17 febActual
Cod portocaliu de ninsori în București: Strat de 50 de centimetri și viscol năprasnic

17 febPolitica
Liberalul care anunță ruptura coaliției. Acuzații serioase lansate în direcția aliaților social-democrați

17 febActual
Transformarea care are în prim-plan primul hipermarket din România. Carrefour Militari, de la o locație luată cu asalt, la o parcare goală

17 febActual
„Dedewoman”, noul nume al Carrefour. Un antreprenor român a făcut gluma anului

17 febActual
Poliția Română, sufocată! Mii de cetățeni au apelat la ajutorul oamenilor legii în doar 24 de ore

17 febPolitica



