Premierul Nicolae Ciucă: Sunt un susținător al cotelor de gen în politică

Autor: Eugen Dinu, redactor

Publicat: 10-09-2022 16:45

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Premierul Nicolae Ciucă a afirmat, sâmbătă, că este un susținător al cotelor de gen în politica românească. „Cotele de gen și meritocrația nu se exclud reciproc, iar această soluție este doar un mijloc pentru promovarea respectului și a echității de gen în politica românească”, a explicat premierul.


„În România, femeile reprezintă mai mult de 50% din populația țării, însă, în Parlament, reprezentarea acestora este de mai puțin de 20%.


Sunt un susținător al cotelor de gen în politică și nu doar o dată am făcut public angajamentul meu de a promova mai multe femei pe listele locale și parlamentare. Cotele de gen și meritocrația nu se exclud reciproc, iar această soluție este doar un mijloc pentru promovarea respectului și a echității de gen în politica românească.


Am transmis toate aceste lucruri, astăzi, la școala de vară a femeilor liberale și le-am asigurat de tot sprijinul meu și al Partidului Național Liberal pentru echilibrarea sistemului politic românesc și nu numai. Noi, liberalii, trebuie să le oferim tuturor românilor, indiferent de gen, regiune, statut social sau economic, toate oportunitățile pentru a se dezvolta așa cum își doresc, așa cum merită!”,
a declarat premierul României.

Vezi și Colonelul (r) Tudor Păcuraru, despre sfârșitul lui Vladimir Putin: ‘Lucrurile se vor petrece după cortină. Se va constitui un grup de trei, care să preia lucrurile mai departe’

EXCLUSIV Rareș Bogdan, despre înlocuirea lui Nicolae Ciucă cu Lucian Bode: ‘Este o prostie cruntă! Sunt încercări de destabilizare la vârful PNL’
Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri