Profesorul de economie Mircea Coșea i-a dat o lecție pe măsură lui Victor Ilie, deputat USR-PLUS, după ce acesta din urmă a încercat să-l ironizeze.
Coșea i-a explicat lui Victor Ilie de ce economia României este pusă în pericol de împrumuturile făcute de Guvernul PNL-USR-PLUS-UDMR.
Laurențiu Botin, moderatorul emisiunii "100" de la Realitatea Plus, l-a întrebat pe Victor Ilie ( USR PLUS) ce s-a făcut cu cele 50 de miliarde de euro împrumutate de Guvern. Deputatul nu a putut explica exact ce s-a întâmplat cu acești bani și pe ce au fost cheltuiți, dar a ținut să îl contrazică pe profesorul Mircea Coșea care explicase cu puțin timp înainte de ce aceste împrumuturi reprezintă un pericol pentru România, de ce creșterea anunțată de Florin Cîțu nu este de fapt un lucru bun și de ce rata scăzută a șomajului este de fapt un semn rău, scrie dcnews.ro.
„Orice stat se împrumută în mod curent. România este la 50% datorie publică din PIB, media europeană este 95-98%. Grecia când avea probleme avea 200%, așa ca să facem o ordine de mărime. Și ce mai trebuie să știe românii este că atunci când Ceaușescu a vrut să plătească toate împrumuturile românii au murit de foame, haideți să înțelegem chestia asta. Da, economia este ajutată de împrumuturi pentru că finanțarea este necesară ca orice economie să crească cu adevărat”, a spus deputatul USR-PLUS.
„Domnul Ilie, ați fost atent la explicațiile profesorului Mircea Coșea? Sunteți de acord că vom intra într-o austeritate că am depășit acel prag de 50%?”, a intervenit moderatorul Laurențiu Botin, nemulțumit de faptul că deputatul a evitat de fapt să dea un răspuns clar.
„Trebuie să avem grijă cu cheltuielile publice, cu asta sunt de acord, dar modul în care a fost prezentat de domnul profesor, ”domnule singura șansă este austeritatea”... Să spună, creșterea economică e un lucru rău? E o chestiune pe care aștept să ne explice”, a continuat Victor Ilie.
„Comparația care se face cu îndatorarea altor țări este total greșită și aici ar trebui să se citească mai mult pentru că teoria economică este foarte clară. Nu poți să compari Grecia cu România, Grecia cu Italia sau Grecia cu Spania. La noi 50% din PIB este un pericol din 2 motive. În primul rând pentru că economia italiană sau spaniolă are o capacitate de creare a valorii adăugate de 8 mai mare decât României, în al doilea rând, aceste țări sunt în zona Euro, ori zona Euro atunci când apare o problemă intervine așa cum a intervenit în Grecia, prin Banca Europeană, la noi nu va interveni nimeni. (...) Prima explicație. În condițiile în care faci o investiție, ei nevoie de forță de muncă. Indicatorul acesta a șomajului mic arată că de fapt nu avem forță de muncă pe care să atragem la investiții și deci este un lucru rău. Pentru informarea dvs. v-aș recomanda să citiți literatura de specialitate. Și în general, când faceți afirmații, e bine mai întâi să vă informați.
În al doilea rând, dacă creșterea economică de 7% este rea. Da, domnule Ilie, este rea, pentru că nu este urmare a dezvoltării economiei, ci urmare a creșterii ritmului de îndatorare. Nu îndatorarea este un lucru rău, ci ritmul în care ne îndatorăm și dobânzile la care ne îndatorăm. Degeaba zâmbiți, îmi pare bine că sunteți vesel, dar veselia o să vă treacă când veți vedea la anul că ritmul de recuperare va scade la 2% pentru că această creștere, cum spuneți dumneavoastră de 7%, nu e sănătoasă. Nu se bazează pe o economie care merge”, a explicat Mircea Coșea.
Vezi și Opinie: USR-PLUS se leapădă din nou de Servicii
USR-PLUS începe curățenia! Exclude din partid toți rezerviștii din SRI, SIPI, SIE și alte structuri
Profesorul Mircea Coșea l-a ridiculizat pe un deputat USR-PLUS, după ce parlamentarul a încercat să-i dea lecții
Autor: Eugen Dinu, redactor
Publicat: 13-07-2021 16:28
Trending

16:55Actual
Înalta Curte avertizează Guvernul asupra independenței justiției după scrisoarea transmisă Curții Constituționale

10:48Actual
Nervoasa Olguța Vasilescu, replică tăioasă pentru ministrul Apărării. Primărița nu e de acord cu acuzațiile lui Radu Miruță: „Cred că și cu busola în mână s-ar pierde prin Craiova”

09:03Externe
Țara europeană unde au fugit toți giganții auto din Europa. Germania, Franța, SUA sau Japonia au pierdut supremația

09:45Actual
Vin geruri și zăpezi în final de februarie 2026. Prognoza meteorologică nu este cea mai optimistă

08:19Actual
Păcăleala lui Ilie Bolojan pentru 2027. Impozitele se vor mări și anul viitor, în ciuda promisiunilor guvernanților

05 febActual
De ce, în Apuseni, ceasul digital rămâne orientativ, iar ora de vară nu contează în viața de zi cu zi. Singura localitate din România unde timpul se raportează la soare

14:01Actual
Falimentul bate la ușile Capitalei. Ciprian Ciucu nu mai știe ce să facă pentru a salva orașul de la un colaps financiar

14:27Actual
Brandul de haine ieftine invadează Capitala. Unde se deschide primul magazin în care bucureștenii se vor putea bucura de prețuri mici

19:41Social
Ministrul Muncii anunță noi forme de sprijin pentru pensionari. Vor putea primi până la 1.000 de lei

12:24Actual
Se strânge lațul în jurul lui Robert Negoiță. Plasat sub control judiciar, edilul nu mai poate nici să-și continue activitatea în fruntea Primăriei Sectorului 3
Articole Similare

02-06-2023 20:38INSTANT ARTICLES
Regele Charles, solicitare către Klaus Iohannis: 'Vreau să-l întâlnesc și să-i strâng mâna!'

19-05-2023 12:47Actual
Marcel Ciolacu, despre greva din învățământ: 'Există cu siguranță soluții la care putem ajunge cu calm și rațiune, în timp ce copii își văd liniștiți de școală'

06-05-2023 09:15Actual
Rareș Bogdan: 'Prea ușor se vorbește despre ruperea coaliție. E nevoie de stabilitate în România și e singura formulă politică ce poate funcționa în urma alegerilor de acum 3 ani'

27-04-2023 10:54Exclusiv
SURSE Ce funcție ar urma să primească Nicolae Ciucă după rotativă, după ce Marcel Ciolacu va deveni premier

24-04-2023 14:45Actual



