Ministrul de externe rus, Serghei Lavrov, a transmis miercuri că va cere Agenţiei Internaţionale pentru Energie Atomică (AIEA) explicații suplimentare asupra unor părţi din raportul său cu privire la situaţia de la centrala nucleară Zaporojie din Ucraina, scrie agerpres.ro
AIEA a cerut marţi încetarea bombardamentelor în apropierea centralei şi stabilirea imediată a unei zone de securitate în jurul uzinei, într-un raport publicat după misiunea de la centrala Zaporojie de săptămâna trecută.
Centrala este controlată de forţele ruse din luna martie, dar este în continuare operată de personal ucrainean şi conectată la reţeaua electrică ucraineană. Kievul şi Moscova se acuză reciproc de bombardamente în apropierea centralei, suscitând temeri cu privire la o catastrofă nucleară de tipul celei de la Cernobîl.
Lavrov a declarat agenţiei de presă Interfax că Moscova are nevoie de mai multe informaţii despre concluziile AIEA şi a trimis o solicitare de a se furniza date suplimentare.
"Sunt necesare explicaţii suplimentare, căci raportul are un anumit număr de puncte. Nu le voi enumera acum, dar i-am cerut clarificări directorului general al AIEA", a afirmat Lavrov, citat de Interfax.
Purtătoarea de cuvânt a Ministerului de Externe rus, Maria Zaharova, a acuzat Occidentul că a exercitat presiuni asupra misiunii AIEA care a efectuat inspecţia la centrală.
Agenţia de presă de stat RIA Novosti a citat-o pe Maria Zaharova afirmând că Rusia a furnizat AIEA date complete despre sursa bombardamentelor şi s-a întrebat de ce organizaţia nu a numit Ucraina ca sursă a atacurilor asupra centralei nucleare în raportul său.
Mai mult, purtătoarea de cuvânt a MAE rus a declarat că Ucraina îşi coordonează atacurile asupra centralei cu ajutorul SUA şi al altor state occidentale.
Ucraina neagă că a atacat centrala şi a acuzat Moscova că depozitează arme grele în incinta centralei nucleare, o afirmaţie respinsă de Rusia.
Agenţia nucleară rusă (Rosatom) va oferi un sprijin larg membrilor misiunii AIEA care rămân la centrala nucleară ucraineană Zaporojie, ocupată de armata rusă, a declarat directorul general al companiei ruse de stat, Aleksei Lihaciov, citat de EFE.
"Suntem pregătiţi şi avem obligaţia de a oferi un sprijin larg AIEA, specialiştilor care lucrează la centrala Zaporojie pentru a garanta siguranţa centralei nucleare", a declarat el într-un interviu oferit televiziunii publice ruse în cadrul Forumului Economic Estic.
Rosatom, a subliniat Lihaciov, a fost şi este în contact permanent cu AIEA, cu care interacţionează pentru a "rezolva probleme practice".
"Am făcut, facem şi vom continua să facem tot ce este posibil pentru a asigura securitatea centralei nucleare Zaporojie", a subliniat el, conform AGERPRES
Rusia nu este mulțumită de raportul AIEA de la Zaporojie: Sunt necesare explicații suplimentare
Trending

13:56Entertainment
Sorin Bontea, obligat de instanță să plătească 100.000 de euro către Antena 1. A încălcat contractul semnat acum 9 ani

12:01Economie
FMI a înjumătățit prognoza de creștere pentru România. Economia stagnează la 0,7% în 2026

12:47Politica
AUR și PSD, moțiune comună împotriva Guvernului Bolojan. Vor face coaliție? „Orice drum începe cu un prim pas”

14:23Economie
România, în stare de criză pe piața petrolului. Prețurile explodează

16:00Economie
Record Istoric: Băncile din România au câștigat 16 miliarde de lei în 2025! BCR a depășit pentru prima dată pragul de 3 miliarde lei profit

14:52Economie
România se îndreaptă spre 10% rata inflației. Prețurile cresc la alimente, energie și combustibili

10:52Economie
Peste 20.000 de concedieri la Meta si Microsoft. AI-ul „mănâncă” locuri de muncă

21:30Actual
Ai aruncat facturi vechi la gunoi? Greșeala banală te poate lăsa fără bani în conturi

21:33Economie
Certuri la Hidroelectrica: Selecția șefilor celei mai profitabile companii publice din România a ajuns în instanță. Riscăm să pierdem 6 milioane de euro din PNRR

circa 1 oră în urmăEconomie
Creditarea privată în România a urcat la 7,1% în martie 2026. Românii s-au împrumutat mai mult în lei, companiile preferă valuta
Articole Similare

20 aprExterne
Donald Trump amenință Iranul, după ce Strâmtoarea Ormuz a fost închisă, din nou. „Gata cu domnul drăguț!”

19 aprExterne
HIPP, în centrul unei mari anchete după ce mâncarea de bebeluși ar conține otravă de șobolani. Întreaga gamă a fost deja retrasă din anumite țări

14 aprExterne
Péter Magyar s-a îmbogățit după divorț, este milionar. Averea pe care o deține viitorul premier al Ungariei, care a cerut demisia președintelui

07 aprExterne
Acordul dintre SUA și Iran care ar duce la pace. Statele implicate au ajuns la armistițiu UPDATE

25-03-2026 21:02Externe



