Secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, a transmis miercuri că furnizarea de sisteme de apărare antiaeriană Ucrainei este ''prioritară'' pentru statele membre ale NATO, întrucât ucrainenii au ''o nevoie urgentă'' de aceste sisteme pentru a face faţă bombardamentelor ruse.
''Unii aliaţi au livrat astfel de sisteme de apărare, dar ucrainenii au nevoie de mai mult. Ei au nevoie de diferite tipuri de apărare aeriană - cu rază scurtă, cu rază lungă, sisteme contra rachetelor balistice, rachete de croazieră, drone. Diferite sisteme pentru diferite sarcini'', a explicat Stoltenberg înaintea unei reuniuni a miniştrilor apărării din cele 30 de ţări membre ale NATO, la Bruxelles.
Germania a furnizat un sistem Iris-Ts, iar Statele Unite sistemul defensiv NASAMS.
Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a cerut crearea unui ''scut'' antiaerian deasupra Ucrainei.
Potrivit lui Stoltenberg, o altă prioritate este ''refacerea stocurilor de armamente şi muniţii ale ţărilor Alianţei'', întrucât aceste stocuri ''s-au redus'' în urma livrărilor către Ucraina. ''Trebuie să le refacem pentru a ne asigura apărarea şi pentru a putea continua să sprijinim Ucraina'', a explicat el.
''Avem probleme serioase privind stocurile de muniţii'', a confirmat un reprezentant al NATO.
De asemenea, Jens Stoltenberg a promis să suplimenteze protecţia infrastructurii critice, afirmând că NATO deja şi-a dublat prezenţa în Marea Baltică şi Marea Nordului, la peste 30 de nave sprijinite de mijloace aeriene.
Înaltul oficial aliat a spus că, deşi NATO nu a văzut vreo schimbare în poziţia nucleară a Rusiei, Alianţa Nord-Atlantică este vigilentă şi va efectua săptămâna viitoare exerciţiul său anual de descurajare nucleară ('Steadfast Noon'), întrucât anularea acestuia din cauza războiului din Ucraina ar trimite un ''semnal foarte eronat''. ''Este un exerciţiu menit să garanteze că descurajarea noastră nucleară rămâne sigură, garantată şi eficientă'', a spus Jens Stoltenberg, care a accentuat că puterea militară a NATO este cea mai bună cale de a preveni orice escaladare a tensiunilor, transmite AGERPRES
Secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg: Puterea militară este cea mai bună cale de a preveni orice escaladare a tensiunilor
Sursă foto: bugetul.ro
Explorează subiectul
Trending

14 iunPolitica
Adrian Veștea, poate cel mai bogat premier din istoria țării. Propunerea lui Nicușor Dan are 68.000 de metri de terenuri

14 iunEconomie
Fondul Proprietatea vinde pachetul de 10% din Hidroelectrica pentru 1,2 miliarde lei

14 iunActual
Salariul uriaș pe care World Class îl oferă pentru o recepționistă. Primești reduceri la parteneri și alte beneficii dacă lucrezi la „sala bogaților”

14 iunEconomie
100.000 de români antreprenori în Spania: Poveștile de succes care inspiră

06:30Horoscop
Horoscop financiar 15 iunie 2026: Zodiile care primesc bani neașteptați

14 iunEconomie
Piața muncii în 2026: Salariile cresc cu 8,5%, dar criza forței de muncă se adâncește

14 iunEconomie
Consiliul Concurenței amendează 10 bănci cu 3,73 miliarde lei pentru manipularea ROBOR

14 iunEconomie
Indicele ROBOR la 3 luni crește la 6,85%: Ce impact au creditele populației

14 iunEconomie
Exporturile românești cresc cu 12% în 2026: Agricultura și IT, motoarele creșterii

circa 2 ore în urmăEconomie
Deficitul comercial crește la 25 miliarde euro: Importurile de energie, principalul factor
Articole Similare

27-05-2026 18:57Externe
„Adio” Bulgaria pentru cine alegea acest drum. Podul Giurgiu-Ruse va fi închis complet

12-05-2026 17:42Externe
Electrolux dă afară 1.700 de lucrători dintr-un foc. Sindicatele au cerut intervenția Guvernului italian

04-05-2026 18:01Externe
Chirie decontată de stat cu peste 2.500 de lei. Părinții divorțați au acest beneficiu, într-o țară din UE

20-04-2026 08:00Externe
Donald Trump amenință Iranul, după ce Strâmtoarea Ormuz a fost închisă, din nou. „Gata cu domnul drăguț!”

19-04-2026 18:30Externe



