Potrivit unui comunicat al Administrației Prezidențiale, s-a pus accent pe nevoia de a educa societatea în legătură cu acest subiect, întrucât cercetările recente au arătat că, din păcate, este foarte puţin cunoscut şi asumat acest capitol istoric traumatic.
Preşedintele României a arătat că trebuie identificate modalităţi pentru a nu uita aceste tragedii, pentru a păstra şi apăra memoria victimelor, şi a evita alunecarea periculoasă în abordări superficiale ori în ignoranţă.
În cadrul discuţiilor, au fost abordate aspecte legate de evoluţia proiectului "Muzeul Naţional de Istorie a Evreilor şi al Holocaustului din România" şi menţinerea pe agenda publică a subiectelor legate de prezervarea memoriei Holocaustului şi combaterea antisemitismului, conform realitatea.net.
Citește și:
Rareș Bogdan anunță dezastrul pentru Mălin Bot! Lovitură de grație pentru jurnalistul #Rezist
SURSE Motivul real al dezertărilor din PSD! Blatul făcut de Liviu Dragnea













