Violeta Alexandru plănuiește modificarea Legii! Asistații social, apți de muncă, vor fi trimiși să lucreze!

Autor: Eugen Dinu, redactor

Publicat: 04-02-2021 08:56

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Fost ministru al Muncii, Violeta Alexandru (PNL) anunță că vrea să modifice Legea nr. 416/2001 privind venitul minim garantat.


Astfel, spune ea, asistații social, apți de muncă, vor fi ajutați să-și găsească un seerviciu.


Violeta Alexandru a precizat că propunerile legislative le va înainta colegilor de partid, urmând ca ulterior să se hotărască forma finală a proiectului legislativ.


Gata amendamentele pentru completarea legislației privind venitul minim garantat (legea nr. 416/2001) pe care le văd necesare pentru a ajuta, în mod real și eficient, beneficiarii de ajutoare sociale, apți de muncă, să identifice locuri de muncă potrivite și să meargă să lucreze. Pentru un om ca mine, care avea o bază de cunoștinte pe această temă, cu felul meu de a face documentare și de a intervieva chiar pe beneficiarii de ajutor social și pe reprezentanții instituțiilor, aproximativ o lună a durat pregătirea propunerilor legislative. Acest prim exercițiu, de la idee până la rezultat, mi-a fost util și pentru a planifica, în mod realist, obiectivele pe care le pot atinge în acest an. Așa lucrez, stabilesc obiectivul și nu renunț până nu ating rezultatele planificate.


Eu am o abordare axată pe încurajarea muncii inclusiv pentru beneficiarii de ajutoare sociale și caut mereu soluții care să sprijine oamenii să muncească. Fac acest lucru fără prejudecăți. Când o să văd că statul, prin instituții cu atribuții în găsirea de soluții pentru ocuparea forței de muncă, a făcut tot ceea ce se poate, atunci o să fiu prima care redeschide discuția privind ajutoarele sociale pentru că o să consider că este nevoie de o altă abordare. Aceste instituții nu fac în acest moment ceea ce trebuie să facă. De la primării – care nu trebuie să se complacă în folosirea oamenilor pentru activități de curățenie necesar a fi îndeplinite de entități specializate și care trebuie să aibă asistenți sociali cunoscători ai posibilităților/nevoilor reale ale fiecărui beneficiar de ajutor social - până la AJPIS-uri (mă uit cu mari așteptări la Inspecția Socială) și, mai ales, până la AJOFM-uri care trebuie să iasă din zona de confort pentru a facilita legătura între angajatori și potențiali angajați, făcând cu mult mai mult decât fac acum pentru categoriile greu ocupabile.

Voi discuta propunerile legislative alături de colegii mei din echipa liberală iar forma finală va intra pe circuitul legislativ. Restul măsurilor pe care le-am identificat pot fi puse în practică prin decizii administrative, astfel că le voi discuta cu Ministerul Muncii și cu Ministerul Educației.
#rezultatatins
#ofertademuncaajungelaantreprenori
#sepoate
#deputatliberallamunca”, spune Violeta Alexandru.

Vezi și

Mega-veste! Acest tip de angajați ar putea beneficia de indemnizații mai mari, chiar și pentru cei pentru cei care sunt în concediul de acomodare


EXCLUSIV Ministrul Nicolae Ciucă reacționează: ‘Nu are nicio legătură cu un lockdown!’

Artificiul prin care polițiștii cu relații sus-puse ajung să câștige pensii de serviciu uriașe! Metoda prin care își umflă fluturașul de salariu
Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri