Un protest al artiştilor este anunţat pe reţelele sociale pentru duminică seara în Piaţa Victoriei, în urma tăierilor bugetare de la instituţiile de cultură, care au dus şi la concedieri.
„E momentul ca toţi: artişti şi persoane angajate sau în colaborare cu instituţii din mediul cultural din Bucureşti, şi nu numai, să ne strângem într-un gest de solidaritate pentru cei care au fost concediaţi ca umare a taierii bugetului şi a întârzierii subvenţiilor din partea primăriei municipiului Bucureşti. Situaţia este deosebit de dezastruoasă, cu toţii o resimţim direct: onorarii întârziate luni de ziile, proiecte anulate, spectacole tot mai puţine, o totală lipsă de siguranţă din orice punct de vedere. Foarte curând vom fi traşi răspundere în legătură cu contribuţiile sociale datorate la stat pentru anul trecut iar noi nu suntem plătiţi pentru munca depusă anul acesta”, arată organizatorii protestului, intitulat #Demnitate.
„Să ne mobilizăm şi să ne ridicăm împreună, pentru că uniţi putem să arătăm primarilor, miniştrilor şi premierului României ca suntem un număr ENORM de persoane afectate şi ne cerem dreptul la demnitate. Ne cerem dreptul la remunerarea muncii depuse şi de a avea un loc de muncă în instituţiile pentru care ne-am specializat! Cerem banii care ni se cuvin după luni de zile de jucat gratis, cerem deblocrea posturilor, cerem să existăm şi să ne desfăşurăm activitatea decent, mai bine decât până acum. Cerem să nu mai fie pusă la coadă cultura, sub orice forme s-ar manifesta ea. Educaţie, teatru, cercetare”, mai afirmă organizatorii. Protestul este anunţat pentru duminică seara, de la ora 18.00.
Buget de austeritate la Primăria Capitalei: Teatrele suferă cel mai mult Primăria Capitalei a rectificat bugetul pe anul 2019, reducând cheltuielile cu peste 600 de milioane de lei. Tăierile sunt operate asupra tuturor proiectelor publice, inclusiv cele pentru construcţia, extinderea sau modernizarea unor şcoli şi grădiniţe, a Spitalul Metropolitan, bisericilor nemaifiindu-le alocată nicio sumă.
La începutul anului, primăria estimase un buget total al cheltuielilor pentru bugetul local de 6,865 miliarde lei. Acum, potrivit proiectului, primăria vrea să reducă bugetul la 6,257 miliarde lei. Cele mai importante sume au fost tăiate de la cultură şi biserici (90 milioane lei), învăţământ (35 milioane lei), subvenţia la încălzire (288 milioane lei), transport (53 milioane lei), dar şi de la investiţii. Prncipalele reduceri sunt următoarele:
- Biblioteca Metropolitană – 1,78 milioane de lei;
- Administraţia Spitalelor – 51,53 milioane de lei;
- Administraţia Străzilor – 10 milioane de lei;
- Centrul Cultural Palatele Brăncoveneşti – 500.000 lei;
- Bugetele tuturor celor 11 teatre din Capitală se reduc cu sume cuprinse între 300.000 şi 500.000 fiecare;
- Sunt reduse şi bugetele tuturor caselor de artă şi centre culturale din Bucureşti cu aceleaşi sume;
- Centrul Cultural Lumina – 2, 26 milioane de lei;
- ARCUB – 5 milioane de lei;
- CREART – 11,5 milioane de lei;
- Direcţia de Arhitectură Peisagistică – 1 milion de lei;
- Direcţia de Evidenţă a Persoanelor – 1,83 milioane de lei;
- Poliţia Locală – 3,45 milioane de lei;
- Autoritatea de Supraveghere a Animalelor 2,5 milioane de lei;
- Administraţia Mnumentelor şi Patrimoniului Turistic – 13,8 milioane de lei;
- Consolidarea Clădirilor cu risc seismic – 16,26 milioane de lei.
Municipalitatea motivează că rectificarea este necesară după ce impozitul pe venit a scăzut la 10% şi Executivul nu a dat banii promişi pentru echilibrarea bugetelor, informează adevarul.ro
Vezi și
Vești mari! Milioane de români vor plăti mai puțin – Se aplică de la 1 iulie
Vești uriașe! Se dau noi tichete- Cine sunt beneficiarii
Lovitură dură pentru o importantă bancă din România! Ce li se întâmplă clienților
Atenție! Se anunță un nou protest
Trending

10:30Sport
Gigi Becali, donație de 35 de milioane de euro către statul român. Patronul FCSB și-ar recupera banii: „Am cedat, am dat cadou”

17:00Politica
Ce s-a ales de Delia Dinu, bruneta din umbra lui Klaus Iohannis. A fost una dintre cele mai discrete și influente femei din Administrația Prezidențială

21 iunHoroscop
Horoscop financiar 22 iunie 2026: Zodiile cu noroc la bani și afaceri

09:01Economie
Noua formă a legii salarizării, așteptată zilele viitoare. Anunț oficial de la Ministerul Muncii

circa 1 oră în urmăEconomie
Cum îți faci cont online la CNPP, Casa Națională de Pensii Publice. Beneficiile la care ai acces pe platformă

08:30Sport
Cristi Chivu exultă! Inter Milano a decis schimbarea contractului său, cât va încasa până în 2028

08:00Economie
Trebuie să plătești pensie alimentară dacă nu ești căsătorit cu mama copilului? Ce spune legea actuală

13:00Economie
Revolut le va dezactiva definitiv conturile acestor români. Vizați sunt cei cu anumite IBAN-uri

10:00Economie
Autostrada Brașov – Făgăraș, unul dintre cele mai impresionante drumuri. CNAIR a dat deja acordul de mediu

11:00Economie
Beneficiu gratuit pentru clienții Orange. Vizați sunt cei care optează pentru Premiere (internet fix + televiziune)
Articole Similare

33 minute în urmăEconomie
ANM anunță caniculă la început de iulie 2026. Temperaturile din România vor atinge 37 de grade Celsius

39 minute în urmăEconomie
Bucureștiul, în topul chiriilor „ieftine la nivel de UE. Pe ce loc se situează Capitala în clasament

circa 1 oră în urmăEconomie
Cum îți faci cont online la CNPP, Casa Națională de Pensii Publice. Beneficiile la care ai acces pe platformă

circa 2 ore în urmăEconomie
Scenariul privind creșterea pensiilor în Guvernul Veștea. Cabinetul ar dori și o digitalizare totală a procesului de care depind milioane de seniori

20:30Economie



