Mesajul lui Călin Georgescu în timpul negocierilor
Călin Georgescu, fost candidat independent la alegerile prezidențiale din România, a transmis un mesaj public în timpul negocierilor politice de la Palatul Cotroceni pentru formarea unui nou guvern.
„Un guvern depărtat de voia lui Dumnezeu va cădea oricum sau în fața parlamentului, sau în fața oamenilor pentru că răul este nesustenabil. Politicienii sunt puși de Dumnezeu să asculte poporul și atunci, pe bună dreptate, poporul va asculta de politicieni”, a transmis Călin Georgescu.
„Dacă poporul a votat cum a votat, a ales cum a ales, indiferent de ce părere avem, trebuie să ne supunem dacă dorim să fim validați de Dumnezeu pentru că Dumnezeu are ca scop creșterea unității și iubirii dintre noi ca oameni. A fi creștin adevărat este cea mai bună alegere astăzi, în aceste vremuri, când se pune problema supraviețuirii noastre ca oameni și ca neam”.
Contextul negocierilor
Negocierile pentru formarea unui nou guvern au loc în contextul crizei politice declanșate după eșecul guvernului Adrian Veștea de a obține votul de încredere. Președintele Nicușor Dan a convocat partidele la consultări.
Cine este Călin Georgescu
Călin Georgescu a devenit cunoscut după ce a candidat ca independent la alegerile prezidențiale din 2024. El a obținut un scor surprinzător, devenind unul dintre cei mai vocali critici ai sistemului politic tradițional.
Georgescu este cunoscut pentru pozițiile sale controversate, inclusiv pentru admirarea declarată față de Vladimir Putin, pe care îl descrie ca „un om care își iubește țara”. De asemenea, a negat existența războiului în Ucraina.
Propunerea AUR
La începutul anului 2025, partidul AUR l-a propus pe Călin Georgescu pentru funcția de prim-ministru. „Călin Georgescu reprezintă schimbarea de care are nevoie România”, declara liderul AUR, George Simion.
Surse: Digi24 (2024), Adevărul (2026), Euronews România (2026)


















