Şeful Agenției Nationale de Administrare Fiscală(ANAF), Lucian Heiuş, a transmis duminică într-o emisiune la postul de televiziune Digi24, că în țara noastră, o firmă din patru nu are cont bancar, iar acest lucru îi face să intre într-o analiză de risc că ceva se întâmplă acolo.
”Astăzi putem să discutăm de un grad de conformare la declarare de 95 la sută, de conformare la plată de 86 la sută”, a declarat Lucian Heiuş.
Întrebat, de asemenea, dacă a devenit mai uşor de plătit, şeful ANAF a explicat că nu este greu, dar că sunt foarte multe firme care nu au cont bancar.
”Nu mi se pare greu. Nu este greu astăzi să faci o declaraţie şi să o depui, nu este greu nici să faci o plată. În schimb, am constatat, făcând diverse analize, există undeva în jur de 300.000 de agenţi economici care nu au cont bancar. ANAF nu are nicio vină. Nu au cont bancar prin care să îşi ruleze plăţile, veniturile, lucrează numai prin numerar. Am fost la fel de surprins. Mai mult, o parte dintre ei sunt înregistraţi în scopuri de TVA. Totalul este 1,6 milioane. O firmă din patru din România nu are cont bancar”, a subliniat Heiuş.
Şeful ANAF a adăugat că lucrează la modificarea Codului de procedură fiscală.
”Acum lucrez la o modificare la Codul de procedură fiscală prin care încerc să reglementez acest aspect. Îmi este teamă că s-ar putea să ne lovim de nişte directive europene, nu poţi să îi impui cuiva să îşi deschidă un cont bancar. Pe de altă parte mi se pare anormal să înfiinţezi o firmă, primeşti toate înregistrările, dar nu te mai duci să deschizi un cont curent la bancă cum este normal. Şi vii în data de 25, dacă vii, cu plăsuţa şi plăteşti nişte impozite cash la trezorerie. Cei care nu au cont bancar sunt prinşi într-o analiză de risc că ceva se întâmplă acolo”, a declarat Lucian Heiuş, conform news.ro
Firmele fără cont bancar luate în vizor de șeful ANAF: Sunt prinși într-o analiză de risc că ceva se întâmplă acolo
Trending

18 iunEconomie
Găselnița Carrefour, inspirată de La Cocoș, Supeco și alte magazine. Prețurile vor scădea, cu cât cumperi mai mult

18 iunHoroscop
Horoscop financiar 18 iunie 2026: Zodiile cu noroc la bani si afaceri

18 iunSport
Simona Halep, avere uluitoare din tenis. Banii câștigați în anii de glorie au ajutat-o să-și pornească propriile afaceri

18 iunEconomie
Wizz Air și tarifele noi, după compromisul UE. Se schimbă costurile pentru bagaje

18 iunEconomie
RCA-ul după care aleargă toți șoferii. Euroins și City Insurance, pe locul 1 național din cauza prețului mic

18 iunEntertainment
Kanal D, de vânzare. Turcii ar fi dispuși să vândă postul TV pentru un colos media care oferă o avere

18 iunEconomie
La Varna, Sofia sau Istanbul direct cu trenul. CFR a anunțat costul biletelor

18 iunEconomie
Programările la medic se vor face și online. Platforma pe care o vor folosi românii din octombrie 2026

18 iunEconomie
Deficitul bugetar al României a scăzut la 1,17% din PIB în primele patru luni din 2026

18 iunEconomie
Tramvaiele din București care dispar după decenii bune. "La revedere" Tatra
Articole Similare

35 minute în urmăEconomie
Ciprian Ciucu, noi reguli pentru bucureșteni. Anunțul pe care ar trebui să-l cunoască toți cetățenii despre terasele pe domeniul public

18 iunEntertainment
Kanal D, de vânzare. Turcii ar fi dispuși să vândă postul TV pentru un colos media care oferă o avere

18 iunEconomie
Găselnița Carrefour, inspirată de La Cocoș, Supeco și alte magazine. Prețurile vor scădea, cu cât cumperi mai mult

18 iunEconomie
Beneficiu suplimentar pentru victimele Mineriadei. Banii în plus de la stat nu le vor fi impozitați

18 iunPolitica



