Guvernul condus de Viorica Dăncilă a decis! Aceste instituții vor primi mai mulți bani în urma rectificării bugetare.
Luni, președintele Klaus Iohannis a suspendat şedinţa Consiliului Suprem de Apărare a Ţării în care rectificarea de buget dorită de guvern trebuia să primească aviz. Şeful statului este nemulţumit că PSD a tăiat din bugetul pentru securitatea naţională. De la Guvern, ministrul Finanţelor Eugen Teodorovici spune că blocajul de la Cotroceni i-ar putea lăsa pe unii români fără leafă în septembrie şi îi cere şefului statului să facă publică discuţia din CSAT.
Cifrele au suferit modificări faţă de acum o lună de zile, şi modificări vor fi aduse până în ultimul moment, aşa cum ne-am obişnuit la fiecare rectificare bugetară, informează Digi 24.
Din ce avem oficial până acum reiese că sunt estimate cheltuieli de aproape 10 miliarde de lei, mai mari faţă de cele din varianta iniţială a proiectului de rectificare.
Ca să înţelegem motivul unor cheltuieli mai mari ne uităm şi unde sunt creşteri. Începem cu cifrele la care toată lumea este atentă: salarii şi pensii. Pentru cheltuielile de personal, e nevoie de peste 206 milioane lei în plus. Pentru bugetul asigurărilor sociale, s-a prevăzut un plus de aproape 900 de milioane de lei. Aceste cheltuieli sunt mai mari în primul rând pentru că pensia minimă garantată a crescut în iulie de la 520 la 640 de lei, iar punctul de pensie a fost majorat de la 1.000 de lei, la 1.100 de lei.
Creşteri sunt şi pentru bugetele locale. Puţin peste 5 miliarde de lei, faţă de trei câte erau iniţial. Apoi, încă 1,2 miliarde de lei vor ajunge după aprobarea rectificării în Fondul de rezervă, cel pe care Executivul îl poate folosi pentru situaţii excepţionale şi acoperirea unor alte cheltuieli neprevăzute. Un Fond, ajuns pe zero acum, dacă luăm de bune declaraţiile ministrului de Finanţe din ultimele zile.
Ce mai observăm este un plus de aproape un miliard la Ministerul Dezvoltării după ce, în forma iniţială a rectificării, acest minister pierdea bani.
Și nu avem cum să uităm de pesta porcină. ANSVSA primeşte 50 de milioane de lei în plus faţă de suma iniţială.
Legat de bugetele serviciilor, acestea ar urma să nu fie atinse la rectificare, tocmai pentru că CSAT nu a avizat tăierile planificate de Guvern.
Vezi și Descoperire șocantă în sistemul de sănătate! Ce se întâmplă într-un spital mare din România și ce va face Sorina Pintea
Totul despre cei trei candidați care au susținut astăzi interviul pentru șefia DNA! Cine sunt, dar și cine este cel mai bogat
Detalii nespuse! Unde a lucrat, de fapt, Sandu Matei – protestatarul #Rezist căruia consilierul premierului i-a făcut publică fișa medicală
SURSE! Ruptură în PSD! Ce va face Liviu Dragnea – Nevoit să scoată artileria grea
Guvernul a decis! Cine primește mai mulți bani
Sursă foto: bugetul.ro
Explorează subiectul
Trending

12 maiEntertainment
Electrocasnicul Lidl care face ravagii. Costă 25 de lei și se găsește doar până pe 17 mai

12 maiSocial
Satul „ajutor social” unde se trăiește din mila statului. Rar găsești măcar un angajat

12 maiEconomie
Pensiile intră astăzi pe card pentru 2,4 milioane de pensionari români

12 maiHoroscop
Horoscop financiar: bani și carieră pentru 12 mai 2026 - Transformare și adaptabilitate

12 maiEconomie
Leul s-a apreciat față de euro și dolar, în timp ce gramul de aur s-a scumpit - Rata de schimb

12 maiEconomie
Grawe primește amenzi record de peste 900.000 de lei de la ASF pentru deficiențe în administrarea daunelor RCA

12 maiExterne
Electrolux dă afară 1.700 de lucrători dintr-un foc. Sindicatele au cerut intervenția Guvernului italian

12 maiActual
Euro 200 2026 îți aduce 1.000 de lei dacă ai mai puțin de 26 de ani. Cererile se depun până pe 15 mai

12 maiEconomie
Avertisment BCR: România riscă o recesiune profundă dacă ratează fondurile PNRR

12 maiEconomie
BCR: Leul rămâne supraevaluat cu 5-6% după deprecierea recentă. Prognoza cursului pentru 2026-2027
Articole Similare

12 maiActual
Euro 200 2026 îți aduce 1.000 de lei dacă ai mai puțin de 26 de ani. Cererile se depun până pe 15 mai

09 maiActual
Doliu în lumea teatrului românesc: Actorul Ioan Isaiu s-a stins la 56 de ani

09 maiActual
Casa chilipir, cea mai ieftină din România. Dai 50.000 de lei, ai și curte 300 de metri

08 maiActual
București: restricții de trafic. Anunț valabil de vineri, 8 mai 2026

08 maiActual



