Jurnalista Ioana Ene Dogioiu lansează un atac dur la adresa Partidului Național Liberal, descriind lupta internă din PNL ca un spectacol „grețos”.
Mai mult, Ene Dogioiu întreabă dacă președintele Klaus Iohannis nu realizează acest lucru sau, pur și simplu, nu îi pasă.
„Spectacolul trădărilor este grețos. Oameni care lingeau clanța lui Ludovic Orban și pe care acesta i-a promovat în diverse funcții ling acum cu aceeași apetență clanța lui Florin Cîţu și, cel mai dezgustător, se întrec în atacarea fostului jupân”, spune Dogioiu, într-un articol publicat pe Spotmedia.ro.
„PNL are de ales între două figuri caricaturale de matineu politic. Un lider expirat care a guvernat cu o armată de impostori și nulități, și un lider inventat, politiruc cu trecut sulfuros, căzut într-un delir triumfalist.
Niciunul dintre ei nu oferă nicio viziune reală pentru partid. Niciunul nu a vădit/ nu vădește din poziția din premier vreo viziune pentru țară.
Alegerea între ei va depinde covârșitor de numărul de primari din delegații și de confidențialitatea votului. Dacă vor fi mulți primari, iar președinții de filiale nu vor încerca să le dirijeze sau controleze votul (de exemplu, prin fotografiere), sunt posibile surprize. Este ceea ce s-a întâmplat în Bihor, în condițiile neutralității declarate a liderului Ilie Bolojan.
Campania este grotescă și extrem de periculoasă.
Pe de-o parte, ea se poartă preponderent pe teritoriul guvernării. Argumentele forte ale “echipei câștigătoare” sunt funcțiile și banul public pe care Florin Cîţu le folosește exact ca Liviu Dragnea: înlocuirea sistematică a apropiaților lui L. Orban cu ai săi, exclusiv pe acest criteriu, promisiunea de mituire a primarilor cu noul PNDL și guvernarea cu gașca.
Că Dan Vîlceanu este prietenul premierului este o chestiune privată. Că a căpătat o poziție cheie în stat, mult dincolo de competența domniei sale, este o chestiune de interes public.
Sunt dezgropate și proiecte pesediste, de exemplu, al Băncii de Dezvoltare, care ar putea fi condusă de alt prieten bun, Lucian Isar.
Minciuna guvernării liberale este și ea la cote dragniste. Guvernarea Orban a mințit în privința cifrelor pandemiei. Florin Cîţu umflă cifrele economice la cote complet desprinse de realitatea vieții de zi cu zi. Ceea ce aruncă guvernarea într-o prăpastie de credibilitate.
În mod evident, nimeni nu se gândește la proiecte serioase și la reforme, băltire la care contribuie și mediocritatea unei părți din componența USR-PLUS a Guvernului. PNRR-ul României nu este încă aprobat, însă este folosit copios pentru amenințări și reglări de conturi politice”, mai spune Dogioiu.
Vezi și Document intrat în posesia Bugetul.ro. ‘Caracatița’ din Poliția Română: Detalii din mega-ancheta prin care comisarul-șef Marian Iorga a fost pus sub control judiciar pentru luare de mită și demis de la șefia IPJ Prahova
Ioana Ene Dogioiu zugrăvește în termeni duri lupta internă din PNL: 'Oameni care lingeau clanța lui Ludovic Orban ling acum cu aceeași apetență clanța lui Florin Cîţu și, cel mai dezgustător, se întrec în atacarea fostului jupân'
Autor: Eugen Dinu, redactor
Publicat: 23-08-2021 11:24
Sursă foto: bugetul.ro
Explorează subiectul
Trending

07 maiActual
Petrolul găsit la noi în țară despre care prea puțini români știu. Trebuia să ne scape de dependența de import

10:20Actual
Carrefour retrage urgent 3 produse de la raft, sunt contaminate. Vizate sunt 230 de magazine

07 maiActual
Satul unde se ascund magnații țării. Locul era gol înainte de Revoluție, acum este casa vedetelor și miliardarilor

08 maiActual
Temperatura la care trebuie să setezi centrala din casă. Consumi fix cât ai nevoie

06:30Horoscop
Horoscop financiar: bani și carieră pentru 8 mai 2026 - Transformări constructive

07 maiEconomie
Romgaz preia Azomureș în mutare strategică pentru salvarea industriei chimice românești

07 maiEconomie
Premier Energy înregistrează o creștere de 14% în sesiunea de joi și depășește 94% avans în 2026

07 maiEconomie
Groupama a plătit despăgubiri de aproape 600 de milioane de lei în primul trimestru din 2026

07 maiEconomie
CEC Bank lansează serviciul de transferuri de bani în străinătate direct din agenții

circa 1 oră în urmăEconomie
Leul s-a apreciat ușor în raport cu euro și dolar, dar gramul de aur s-a scumpit semnificativ - Rata de schimb
Articole Similare

02-06-2023 20:38INSTANT ARTICLES
Regele Charles, solicitare către Klaus Iohannis: 'Vreau să-l întâlnesc și să-i strâng mâna!'

19-05-2023 12:47Actual
Marcel Ciolacu, despre greva din învățământ: 'Există cu siguranță soluții la care putem ajunge cu calm și rațiune, în timp ce copii își văd liniștiți de școală'

06-05-2023 09:15Actual
Rareș Bogdan: 'Prea ușor se vorbește despre ruperea coaliție. E nevoie de stabilitate în România și e singura formulă politică ce poate funcționa în urma alegerilor de acum 3 ani'

27-04-2023 10:54Exclusiv
SURSE Ce funcție ar urma să primească Nicolae Ciucă după rotativă, după ce Marcel Ciolacu va deveni premier

24-04-2023 14:45Actual



