Președintele SUA a numit printr-un comunicat de presă transmis de Casa Albă, drept genocid armean, masacrarea a un milion şi jumătate de armeni de către Imperiul Otoman, scrie news.ro
Azi ne amintim de un milion şi jumătate de armeni care au fost deportaţi, masacraţi sau care au mărşăluit până la moarte, într-o campanie de exterminare şi purtăm doliul pierderii tragice a atâtor vieţi”, anunţă şeful statului american, citat într-un comunicat al Casei Albe duminică, ziua care marchează comemorrarea genocidului armean.
”La 24 aprilie 1015, autorităţile otomane au arestat intelectuali şi lideri armeni la Constantinopol. Aşa a început genocidul armean, una dintre cele mai grave atrocităţi în masă din secolul al XX-lea”, denunţă Biden.
Preşedintele american a folosit recent cuvântul ”genocid”, prin care l-a acuzat pe omologul său rus Vladimir Putin de faptul că încearcă ”pur şi simplu să şteargă ideea însăşi de a putea fi ucranean”.
Kremlinul a respins aceste acuzaţii drept ”inacceptabile”.
Armenii estimează că un milion şi jumătate de oameniau fost ucişi în mod sistematic în Primul Război Mondial de către trupe ale Imperiului Otoman.
Turcia, care a rezultat în urma destrămării Imperiului Otoman, în 1920, recunoaşte masacre, însă respinge cuvântul ”genocid” şi evocă un război civil în Anatolia şi o foamete în care au murit 300.000 până la 500.000 de armeni şi toţi atâţua turci.
Biden a înfuriat Ankara anul trecut, devenind primul preşedinte al Statelor Unite în funcţie care a denunţat aceste masacre drept un genocid.
El l-a informat pe omologul său turc, Recep Tayyip Erdogan, cu privire la intenţiile sale cu o zi înainte de acest anunţ, cu scopul de a limita furia acestuia aliat în NATO.
Erdogan a denunţat atunci această recunoaştere drept ”fără fundament” şi ”distrugătoare” şi a avertizat Washingtonul că poate pierde un stat prieten în această regiune-cheie.
Relaţiile între cele două ţări s-au destins treptat, în ultimul an, iar preşedintele turc a salutat în iunie o ”eră nouă” în relaţiile Ankarei cu Washingtonul, în cadrul uneiî întâlniri a celor doi preşedinţi, scrie news.ro
Joe Biden 'înfurie' din nou Turcia: Una dintre cele mai grave atrocităţi în masă din secolul al XX-lea
Sursă foto: bugetul.ro
Explorează subiectul
Trending

08:00Actual
De când vei plăti ca să-ți faci buletin nou, electronic. Taxa pe care o vei avea de achitat

07 augEconomie
Ieftiniri la pompă de la jumătatea lunii august. Premierul Ilie Bolojan susține că s-au dus scumpirile la benzină și motorină

09:30Actual
Alimentarea cu energie electrică se poate opri. S-a dat legea, se va aplica în următoarele situații extreme

07 augActual
Apă cu porția în 141 de localități din România. Restricții pe vreme de secetă

07:00Social
400 de lei în plus la pensie, în decembrie. Sunt vizați românii care au lucrat în Italia

14:30Actual
Fără radare și filtre de poliție pe Waze. Autoritățile din UE iau în calcul eliminarea lor

07 augActual
România va avea cel mai mare parc liniar din Europa. Construcția sa a început deja în București

09:01Politica
Ilie Bolojan și-a anunțat condițiile pentru un nou Guvern. Ce nu este dispus să accepte interimarul

07 augEconomie
Județele din România cu cele mai mici prețuri la apă și canalizare. Orașele unde tarifele sunt colosale

08:30Economie
BNR poate deja să tipărească noile bancnote euro. Inclusiv Nicușor Dan a vorbit despre schimbarea banilor, dar nu imediat
Articole Similare

01 augExterne
Noile tarife pentru vinieta din Bulgaria au intrat în vigoare. Valoarea scumpirilor, atât dai în plus

01 augExterne
Taxa de 100.000 de dolari pe care ar urma să o plătească absolvenții români din SUA. Sunt vizați cei care rămân să muncească

31-07-2026 17:30Externe
Hamas ar fi acceptat planul de dezarmare. O sursă din SUA a dat toate detaliile

29-07-2026 20:00Externe
Cutremurul devastator din Japonia ține economia în loc. Toyota și Honda au oprit producția pentru câteva zile

29-07-2026 15:01Externe



