Israel este una din țările permanent măcinate de conflicte. După ce Donald Trump a pus și el paie pe foc declarând că susține mutarea capitalei acestui stat la Ierusalim, mai multe țări se gândesc să susțină acest demers.
Jimmy Morales, preşedintele Guatemalei, a anunţat că ţara sa urmează să-şi mute ambasada din Israel de la Tel Aviv la Ierusalim, devenind astfel primul stat care urmează exemplul SUA, în pofida criticilor internaţionale ce au vizat decizia Administraţiei Trump, informează cotidianul New York Times.
Preşedintele Guatemalei a anunţat mutarea ambasadei printr-un mesaj postat pe contul său oficial de Facebook, afirmând că a luat această decizie după ce a a discutat cu premierul israelian Benjamin Netanyahu.
Statele Unite şi Guatemala sunt singurele ţări din lume care au anunţat oficial că îşi vor muta ambasadele la Ierusalim, însă există indicii că şi ţări precum Cehia sau România analizează posibilitatea de a urma exemplul american.
Vezi și 28 de ani de la Revoluție! Ce pensie are ACUM Petre Roman, primul premier al României post-decembriste
"Am vorbit despre relaţiile excelente pe care le-am avut încă de când Guatemala a susţinut crearea statului Israel", se afirmă în mesajul postat de Morales. "Una din cele mai importante chestiuni era revenirea Ambasadei Guatemalei la Ierusalim", a adăugat preşedintele.
Adunarea Generală a Naţiunilor Unite a adoptat joi seară, cu o largă majoritate, un proiect de rezoluţie care condamnă decizia preşedintelui SUA, Donald Trump, de recunoaştere a oraşului Ierusalim drept capitală a Israelului, scrie gandul.info.
Dintre cele 193 de state membre ONU, 128 au votat în favoarea proiectului de rezoluţie care condamnă decizia lui Donald Trump privind Ierusalimul, iar nouă ţări, inclusiv Statele Unite şi Israelul, au votat împotrivă. Zeci de ţări, inclusiv România, s-au abţinut de la vot. După vot, preşedintele SUA, Donald Trump, a reiterat ameninţarea că va reduce asistenţa acordată ţărilor care au susţinut proiectul de rezoluţie împotriva deciziei sale privind statutul Ierusalimului.
Guatemala a fost una din cele şapte ţări care alături de SUA şi Israel au votat împotriva rezoluţiei ONU.
Decizia lui Morales a fost percepută de unele părţi drept un efort de a încerca să intre în graţiile preşedintelui Trump şi poate de a distrage atenţia de la problemele politice cu care se confruntă în ţara sa. Fratele şi fiul său sunt anchetaţi de o comisie anticorupţie susţinută puternic de Statele Unite şi Naţiunile Unite. Morales a intrat în conflict cu această comisie şi chiar a încercat să-l destituie pe liderul acesteia, însă a fost oprit de instanţa supremă de la Ciudad de Guatemala.
Neașteptat! Care este prima țară care a anunțat că-și mută ambasada din Israel la Ierusalim
Trending

12:26Actual
SRI face zeci de angajări și salariul pornește de la 7.500 de lei. Statul îți plătește inclusiv chiria

12:00Economie
Salarizarea în IT: Câștigă un programator în România în 2026

09:00Economie
Agricultura românească înregistrează recolte record: 35 milioane tone de cereale

08:00Economie
Rompetrol investește 200 milioane dolari în rafinăria din Petromidia

15:00Economie
Prețul apartamentelor în București crește cu 8% în 2026: Ce cartiere se scumpesc cel mai mult

11:00Economie
Cum poți economisi 10.000 lei pe an: Strategii practice pentru români

10:00Economie
Tesla deschide primul showroom și centru de service în România

15 iunEconomie
Exporturile românești de software au depășit 10 miliarde euro în 2025

13:07Economie
Curs valutar BNR 2026-06-16: Euro la 5.2310 lei, dolarul la 4.5091 lei

13:00Economie
România vizează 15 miliarde euro fonduri europene în 2026. Absorbția PNRR accelerează
Articole Similare

27-05-2026 18:57Externe
„Adio” Bulgaria pentru cine alegea acest drum. Podul Giurgiu-Ruse va fi închis complet

12-05-2026 17:42Externe
Electrolux dă afară 1.700 de lucrători dintr-un foc. Sindicatele au cerut intervenția Guvernului italian

04-05-2026 18:01Externe
Chirie decontată de stat cu peste 2.500 de lei. Părinții divorțați au acest beneficiu, într-o țară din UE

20-04-2026 08:00Externe
Donald Trump amenință Iranul, după ce Strâmtoarea Ormuz a fost închisă, din nou. „Gata cu domnul drăguț!”

19-04-2026 18:30Externe



