După ce Ludovic Orban a anunțat că a depus o plângere penală împotriva premierului Viorica Dăncilă s-a dezlănțuit un scandal monstru. Social democrații au fost extrem de vocali, așa cum ne-am obișnuit, în timp ce liberalii și-au lăsat liderul să se descurce singur cu linșajul la care a fost supus. Deși s-a spus că ideea acestei sesizări care a ajuns pe masa DIICOT este rezultatul unor întâlniri din zona celor care-l susțin pe președintele Klaus Iohannis, acesta a decis să-l lase pe Orban să se sacrifice și el să stea în expectativă.
Luni seara, șeful statului a participat la un eveniment organizat la Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București, prilej cu care s-a și exprimat cu privire la situația intens dezbătută în ultimele zile. Președintele a decis să spună "nu comentez", detașându-se cumva de președintele liberalilor. El s-a referit și la pilonul II de pensii, unde a avut mai multe de spus.
”Am observat această preocupare și am ajuns la concluzia pe care pot să o spun acum. Am decis să nu comentez în niciun fel, nici sesizarea depusă de domnul Orban, nici de comentariile făcute de cealaltă parte spuse cu isterie. Nu vreau sa influențez ancheta. E simplu și clar: Nu comentez! Am observat cu multă îngrijorare ce se întâmplă și v-am zis la învestirea guvernului Tudose, când exact înaintea investirii a spus cineva că se desființează Pilonul II. De atunci e un ping-pong al declarațiilor. Ba se desființează, ba nu. Eu îi rog pe guvernanți să își revină și să clarifice. Riscul cel mai mare e ca oamenii să piardă încrederea în instituțiile statului. Așa nu se poate. E nevoie de o clarificare fermă. Sper ca PSD să nu se atingă de acești bani. Consultări se pot face, dar aici e nevoie de o clarificare din partea coaliției majoritare, care a venit cu aceste dezinformări. Acest pilon a fost proiectat, s-a creat legislația aferentă. Dacă acum se schimbă ceva, totul se duce de râpă. De la PSD au mai fost idei de modificare la Pilonul II de pensii, însă s-au făcut analize și s-a ajuns la concluzia că nu e nevoie de nicio schimbare”, a zis Iohannis.
Citește și...
Document EXCLUSIV! Cum arată fluturașul de salariu care a aruncat în aer scandalul pe tema Legii Salarizării
Hanibal Dumitrașcu s-a stins din viață duminică! Ce avere a lăsat în urma sa cunoscutul psiholog
Un cunoscut doctor aruncă bomba! Fluturașul de salariu care le pică greu contestatarilor – Olguța Vasilescu a viralizat postarea
Orban, făcut knock out de Iohannis! Mesajul președintelui
Autor: Anca ANDREI, Redactor șef
Publicat: 21-05-2018 21:06
Trending

06 augEconomie
Pensii și salarii mărite din 2027. PSD ar pregăti un nou Guvern care să vină cu creșteri, chiar dacă avem deficit

06 augActual
Buletinele care nu vor mai putea fi folosite. Cât timp ai la dispoziție să schimbi actul de identitate

06 augEconomie
Începe raționalizarea în magazine. Consumatorii, afectați în mod direct de criza energetică

06 augEconomie
Ce fac profesorii în vacanța de vară. Cu cât sunt plătiți pentru lunile în care elevii stau acasă

06 augEconomie
De când se scumpește curentul. Prețul energiei a crescut cu peste 30% într-o săptămână

06 augActual
Contract prenupțial în România. Când trebuie să stabilești că nu aveți bunurile la comun

06 augSocial
Alocațiile, indemnizațiile și alte drepturi, plătite în avans în august. Anunțul oficial al autorităților

06 augEconomie
Curs valutar BNR 6 august 2026. Cât costă euro și dolarul astăzi

06 augEconomie
Autostrada București-Pașcani, aproape gata. Când se va putea da în folosință, anunț oficial

06 augEconomie
Cine deține Mercure, lanțul de hoteluri. Abia au deschis un nou centru de cazare la Oradea
Articole Similare

circa 2 ore în urmăActual
Afaceristul Constantin Pănescu a murit în circumstanțe suspecte. Autoritățile au deschis dosar penal pentru ucidere din culpă

07:30Actual
Cine deține ParkLake, mall-ul bucureștean care face furori. Patronii săi vor să dea lovitura pe piața imobiliară

07:00Actual
ING, nou beneficiu pentru clienții săi. Îl găsesc în aplicație, te ferește instant de fraude

06:30Economie
Horoscop financiar 7 august 2026. Zodiile care dau lovitura

06 augActual



