Un comunicat COGAT, organism al Ministerului israelian al Apărării, a transmis că a închis granița între Fâşia Gaza şi teritoriul israelian, după ce au avut loc noi tiruri cu rachetă din enclava palestiniană spre Israel, scrie agerpres.ro
Punctul de trecere de la Erez este singurul pentru persoane între Fâşia Gaza şi teritoriul israelian. Învecinat cu Egiptul, Marea Mediterană şi Israel, acest teritoriu sărac este supus unei blocade israeliene de peste 15 ani.
"În urma tirurilor cu rachete (vineri), comercianţii şi muncitorii din Gaza nu vor mai fi autorizaţi să traverseze punctul de trecere de la Erez duminică", a anunţat într-un comunicat COGAT, organism al Ministerului israelian al Apărării care supervizează activităţile civile în teritoriile palestiniene.
"Decizia de a redeschide punctul de trecere va fi luată după o evaluare a situaţiei de securitate", a adăugat comunicatul.
Enclava palestiniană suferă de o rată a sărăciei de circa 60% şi de un şomaj endemic care oscilează în jurul a 50%. Mii de palestinieni lucrează în Israel, în special în sectoarele construcţiilor şi agriculturii, unde iau salarii mult mai mari decât în Gaza.
Vineri seară, două rachete au fost lansate din Fâşia Gaza controlată de islamiştii din Hamas spre Israel: una a căzut pe un câmp pe teritoriul israelian şi alta a căzut în apropierea unei case în enclava palestiniană.
Sâmbătă devreme, o a treia rachetă a fost lansată spre Israel, a precizat armata. Tirurile nu s-au soldat cu victime.
De luni, mai multe rachete au fost lansate din Gaza în direcţia Israelului, provocând raiduri aeriene israeliene asupra enclavei. Ele nu s-au soldat cu victime şi majoritatea proiectilelor au fost interceptate de scutul antirachetă israelian.
Hamas a organizat vineri o manifestaţie în Fâşia Gaza în semn de solidaritate cu palestinienii din Ierusalimul de Est unde ciocnirile pe esplanada moscheilor cu poliţiştii israelieni s-au soldat vineri cu circa 50 de răniţi palestinieni, transmite AGERPRES
Un nou 'război' e pe cale să înceapă! Tiruri cu rachete din enclava palestiniană spre Israel!
Trending

14:50Economie
Pensiile militarilor: 20% iau peste 7.000 de lei, 60% încasează peste 5.000 de lei. La ce sume ajung cei din MApN

08:00Economie
Ciprian Ciucu, noi reguli pentru bucureșteni. Anunțul pe care ar trebui să-l cunoască toți cetățenii despre terasele pe domeniul public

14:00Economie
Top cele mai căutate facultăți din România. Taxele pe care le suportă cei care nu prind loc la buget au crescut considerabil

09:01Economie
Compania CFR Marfă şi-a cerut falimentul în instanţă. Firma de stat va fi lichidată oficial

13:17Economie
Curs valutar BNR 19 iunie 2026: Euro și dolarul, evoluție pe piața monetară

10:53Horoscop
Horoscop financiar 19 iunie 2026: Zodiile cu noroc la bani si afaceri

17:00Economie
Metrorex a luat decizia privind majorarea prețului călătoriei. Cât va costa biletul la metroul bucureștean

11:00Economie
Volkswagen concediază 50.000 de angajați. Gigantul auto, într-o situație „tensionată și dificilă”, urmări pe 4 ani

10:00Economie
75 de zile pentru 8,7 miliarde din PNRR. România se luptă cu limita impusă de UE pentru a mai primi ajutor

19:00Economie
Rămas bun Liberty Galaţi? ANAF nu a reușit să găsească un cumpărător nici măcar la a doua licitație
Articole Similare

17 iunExterne
Final de război în Iran? Donald Trump a ajuns la un acord cu puterea de la Teheran

27-05-2026 18:57Externe
„Adio” Bulgaria pentru cine alegea acest drum. Podul Giurgiu-Ruse va fi închis complet

12-05-2026 17:42Externe
Electrolux dă afară 1.700 de lucrători dintr-un foc. Sindicatele au cerut intervenția Guvernului italian

04-05-2026 18:01Externe
Chirie decontată de stat cu peste 2.500 de lei. Părinții divorțați au acest beneficiu, într-o țară din UE

20-04-2026 08:00Externe



