Vin vești proaste din Ucraina. Purtătorul de cuvânt al Casei Albe, John Kirby, a transmis miercuri că Moscova ar putea anunţa chiar în această săptămână organizarea unui referendum "ilegitim" în Ucraina ocupată, în încercarea de a justifica o anexare a teritoriilor ucrainene la Rusia, scrie agerpres.ro
"Avem informaţii potrivit cărora Rusia continuă să pregătească simulacre de referendum" în Herson (sud), în Zaporojie, în regiunile separatiste Doneţk şi Lugansk, precum şi în Harkov, a afirmat Kirby, purtător de cuvânt al executivului american pentru probleme de securitate naţională.
"Conducerea rusă a dat ordinul de a pregăti desfăşurarea acestor referendumuri. De fapt, noi ne aşteptăm la un anunţ rus cu privire la primul sau primele astfel de simulacre de scrutinuri înainte de sfârşitul acestei săptămâni", a adăugat Kirby.
"SUA şi comunitatea internaţională au fost foarte clari: orice tentativă menită să controleze un teritoriu suveran al Ucrainei va fi considerată ilegitimă", a continuat el.
SUA se aşteaptă ca Rusia să "manipuleze rezultatele acestor referendumuri, pentru a pretinde că poporul ucrainean vrea alipirea la Rusia. Aceasta este pur şi simplu fals", a mai acuzat purtătorul de cuvânt al executivului american pentru probleme de securitate naţională.
Kirby a citat mai multe sondaje efectuate în ultimele luni în rândul populaţiei ucrainene în teritoriul controlat de Kiev, sondaje care arată că peste 90% dintre ucraineni nu vor alipirea la Rusia, scrie agerpres.ro
Vești proaste pentru Ucraina! Federația Rusă pregătește organizarea unui referendum în teritoriile ucrainene ocupate de forțele ruse
Sursă foto: bugetul.ro
Explorează subiectul
Trending

14 iunEconomie
Fondul Proprietatea vinde pachetul de 10% din Hidroelectrica pentru 1,2 miliarde lei

06:30Horoscop
Horoscop financiar 15 iunie 2026: Zodiile care primesc bani neașteptați

11:22Economie
Ministerul Finanțelor lansează noi titluri de stat pentru populație cu dobândă de 7,5%

09:00Economie
Autostrada A7 Ploiești-Bacău primește finanțare de 1,5 miliarde euro prin PNRR

13:10Economie
Curs valutar BNR 15.06.2026

circa 1 oră în urmăPolitica
Adrian Veștea, „dușmanul” lui Nicușor Dan de dinainte de alegeri. Premierul a spus vorbe grele despre președinte și activitatea sa

14 iunEconomie
Indicele ROBOR la 3 luni crește la 6,85%: Ce impact au creditele populației

15:01Economie
eMAG deschide cel mai mare hub logistic din România: Investiție de 150 milioane euro

14 iunEconomie
Exporturile românești cresc cu 12% în 2026: Agricultura și IT, motoarele creșterii

08:00Economie
Deficitul comercial crește la 25 miliarde euro: Importurile de energie, principalul factor
Articole Similare

27-05-2026 18:57Externe
„Adio” Bulgaria pentru cine alegea acest drum. Podul Giurgiu-Ruse va fi închis complet

12-05-2026 17:42Externe
Electrolux dă afară 1.700 de lucrători dintr-un foc. Sindicatele au cerut intervenția Guvernului italian

04-05-2026 18:01Externe
Chirie decontată de stat cu peste 2.500 de lei. Părinții divorțați au acest beneficiu, într-o țară din UE

20-04-2026 08:00Externe
Donald Trump amenință Iranul, după ce Strâmtoarea Ormuz a fost închisă, din nou. „Gata cu domnul drăguț!”

19-04-2026 18:30Externe



