În data de 4.03.2019, în jurul orei 10:00, la intrarea în România, din Ucraina, în baza unei informații furnizate de către polițiștii de frontieră, inspectorii vamali din cadrul Biroului vamal de frontieră Sighet au procedat la efectuarea unui control vamal amănunțit asupra autoturismului Renault Twingo, înmatriculat în Germania, cu care călătoreau doi cetățeni olandezi.
În urma controlului vamal s-au descoperit 167 de pachete în greutate totală de 84,3 kg, suspectate a conține droguri. Acestea au fost ascunse într-un locaș confecționat artizanal, prin dublarea podelei autoturismului, în zona scaunelor din față. Descoperirea bunurilor presupuse a fi droguri s-a efectuat cu ajutorul endoscopului, aparat de control aflat în dotarea biroului vamal Sighet.
Existând indiciile săvârșirii infracțiunilor prevăzute și pedepsite de art. 271 din Codul vamal al României, respectiv de art. 3 din Legea nr. 143/2000 privind prevenirea și combaterea traficului și consumului ilicit de droguri, cu modificările și completările ulterioare, cazul a fost predat organelor poliției de frontieră în vederea continuării cercetărilor.
Vezi și
PNL vine cu un nou proiect! Cine poate primi tichete în valoare de 400 lei
Vești dure pentru șoferi! Nimeni nu va scăpa de plata acestor taxe
Surpriză totală! Ce salariu va avea Olguța Vasilescu, după ce s-a întors în Guvernul Dăncilă
















