După ce Banca Națională a României a majorat dobânda-cheie, Adrian Vasilescu, consilierul guvernatorului BNR, a explicat care sunt motivele ce au stat la baza deciziei.
Vasilescu, în calitatea sa de consultant de strategie al BNR, a precizat, pentru Agerpres, că majorarea dobânzii-cheie de către Banca Naţională este determinată de inflaţia din România, care este parte integrantă a inflaţiei globale.
Adrian Vasilescu a subliniat că vorbim de o inflaţie cum nu s-a mai văzut din anii 1970 pe toată planeta
„Măsura de astăzi este determinată de inflaţia din România, care este parte integrantă a inflaţiei globale. Dacă în perioada 2017 - 2019 am avut o inflaţie tot determinată de preţurile la energie, la gaze şi la electricitate, atunci cauzele au fost aici, interne. Acum, cauzele interne sunt secundare. Principale sunt cauzele externe şi Banca Naţională a făcut o analiză amănunţită a acestui tablou şi a ajuns la concluzia că trebuie să ia această măsură, să majoreze cu 0,50 de puncte procentuale rata de politică monetară. După cum vedeţi, este o rată de politică monetară real negativă, adică mult sub rata inflaţiei. E o rată care pleacă de la două judecăţi prudenţiale. Anume, nu ne putem extrage din contextul global. Trebuie să ţinem seama de ce se întâmplă în lumea noastră, mai ales că inflaţia vine de afară. Asta, pe de o parte. Pe de altă parte, Banca Naţională a luat o măsură care să nu iasă din coordonatele prudenţialităţii, în sensul că această rată de politică monetară are două efecte. Ea poate să lovească inflaţia, dar nu în determinantele ei energetice, că de la FED-ul american până la Banca Centrală a României nicio bancă nu poate să stăvilească inflaţia determinată de criza energetică, dar care să stăvilească efectele secundare, să stăvilească efectele asupra celorlalte preţuri. Energia electrică are efectele ei, combustibilii au efectele lor, gazele de asemenea. Şi mai departe să nu pună stavilă creşterii economice. Pentru că se spune clar în comunicat, creşterea economică în trimestrul 4 deja a avut o încetinire şi să nu continue această încetinire. De asemenea, să nu lovească creditarea”, a afirmat Adrian Vasilescu.
El a spus că România nu a mai avut o inflaţie de două cifre din 2004, când a coborât la 9% de la peste 10%.
„Aici nu este vorba de România. Este vorba că peste tot cifrele au această tendinţă. Este vorba de o inflaţie cum nu s-a mai văzut din anii 1970 pe toată planeta”, a completat oficialul BNR.
Potrivit lui Vasilescu, inflaţia nu are cauze interne exceptând acele cauze care au ţinut de "stilul haotic în care s-a făcut liberalizarea" gazului şi electricităţii.
„Aşa cum a venit pandemia cu efecte globale, aşa şi criza economică stârnită de pandemie este tot globală şi criza relaţiilor publice, a relaţiilor sociale, stârnită de pandemie este de asemenea globală şi inflaţia aceasta este globală cu efectele ei asupra preţurilor la energie electrică şi la gaze”, a explicat Adrian Vasilescu.
Consiliul de Administraţie al Băncii Naţionale a României a hotărât miercuri majorarea ratei dobânzii de politică monetară la nivelul de 2,5% pe an, de la 2% pe an, începând cu data de 10 februarie 2022.
Adrian Vasilescu, consilier Banca Națională a României: 'Este vorba de o inflaţie cum nu s-a mai văzut din anii 1970 pe toată planeta'
Autor: Eugen Dinu, redactor
Publicat: 10-02-2022 15:05
Trending

08 maiActual
Carrefour retrage urgent 3 produse de la raft, sunt contaminate. Vizate sunt 230 de magazine

08 maiHoroscop
Horoscop financiar: bani și carieră pentru 8 mai 2026 - Transformări constructive

09 maiActual
Casa chilipir, cea mai ieftină din România. Dai 50.000 de lei, ai și curte 300 de metri

08 maiEconomie
Leul s-a apreciat ușor în raport cu euro și dolar, dar gramul de aur s-a scumpit semnificativ - Rata de schimb

08 maiActual
Hornbach a mărit salariile angajaților. Caută consilier vânzări și oferă prime de sărbători

08 maiActual
Vouchere de vacanță 2026. Cine le poate primi și ce valoare au acum

08 maiEconomie
O nouă ediție FIDELIS începe azi. Românii pot investi în titluri de stat cu dobânzi de până la 7,5%

08 maiEconomie
Aerostat Bacău își aproape dublează profitul în primul trimestru din 2026. Cifra de afaceri depășește 194 milioane de lei

08 maiActual
București: restricții de trafic. Anunț valabil de vineri, 8 mai 2026

08 maiEconomie
STB, în pragul restructurării masive. 800 de angajați pe lista neagră, Primăria pregătește 32 de milioane de lei compensații
Articole Similare

08 maiEconomie
Bursa de la București a atins un nou maxim istoric vineri dimineață. Indicele BET a urcat la 29.617 puncte

08 maiEconomie
Turismul românesc a înregistrat un declin de 5,8% în primul trimestru din 2026. Turiștii străini, singurul segment în creștere

08 maiEconomie
Grupul MOL raportează un profit de 212 milioane de dolari în T1 2026. Compania a inaugurat cea mai mare investiție din istoria Croației

08 maiEconomie
Aerostat Bacău își aproape dublează profitul în primul trimestru din 2026. Cifra de afaceri depășește 194 milioane de lei

08 maiEconomie



