Liviu Dragnea nu va mai fi imaginea Alianței Pentru Patrie, dat fiind că el are interdicție de a fi membru al vreunui partid și de a se implica în politică.
Fostul lider PSD a solicitat APP-ului să nu i se mai asocieze imaginea și numele său în comunicatele și acțiunile partidului. Astfel, APP-ul, unde Codrin Ștefănescu este secretar general, s-a conformat.
„Biroul Permanent Național al Alianței Pentru Patrie, s-a întrunit astăzi 24.08.2022 , în Ședidință ordinară, și a adoptat următoarele decizii importante, pe care vi le aducem la cunoștință:
1. Doamna Vicepreședinte A.P.P. Mariana Vârgă, fost magistrat și Șefă a Departamentului Juridic al A.P.P. a fost numită Purtător de cuvânt al partidului.
2. Domnul Vicepreședinte A.P.P. Liviu Marian Pop, fost Ministru al Educației a fost numit Președinte interimar al A.P.P. București, urmând ca Organizația A.P.P. Sector 1, să-și desemneze înlocuitorul pe funcția deținută până în prezent de domnul Liviu Marian Pop, în prima ședință internă.
3. Domnul Președinte A.P.P. Valentin Păduroiu, precum și membrii Comisiei Centrale de Organizare, au primit mandate pentru deciziile tehnice de organizare și control, pe care le va lua, în privința organizațiilor de partid.
4. Biroul Permanent Național a decis astăzi înfințarea a două funcții noi, la nivel central și județean, respectiv funcția de Vicepreședinte pentru ”Relații Internaționale și Studii Europene”, și funcția de Vicepreședinte pentru ”Cultură și Identitate Națională”.
5. Biroul Permanent Național al Alianței Pentru Patrie, a luat act de solicitarea domnului Liviu Dragnea, în cadrul C.E.X. desfășurat la Bacău în data de 18.08.2022, unde a participat ca invitat, prin care a cerut să nu i se mai asocieze imaginea și numele său în comunicatele și acțiunile partidului.
Biroul Permanent Național al Alianței Pentru Patrie înțelege că motivarea solicitărilor sale vin în urma situațiilor juridice actuale cu care se confruntă, a hotărârilor judecătorești definitive prin care are interdicția de a fi membru al vreunui partid și de a se implica în politică.
Alianța Pentru Patrie nu dorește ca în această perioadă în care dl Liviu Dragnea are restricțiile impuse de lege, să vulnerabilizeze drepturile si libertățile cetățenești ale acestuia.
În concluzie, Alianța Pentru Patrie așteaptă ca dl Liviu Dragnea să își rezolve problemele juridice, să se hotărască ulterior dacă dorește să mai facă politică și eventual să devină Membru APP.
Ținând cont de aspectele enumerate mai sus Alianța Pentru Patrie nu va mai folosi din acest moment numele și imaginea domnului Liviu Dragnea”, a transmis, într-un comunicat de presă, APP.
APP dă jos de pe pereți pozele cu Liviu Dragnea! Rămân cele cu Codrin Ștefănescu
Autor: Eugen Dinu, redactor
Publicat: 25-08-2022 09:50
Sursă foto: bugetul.ro
Explorează subiectul
Trending

21 iunEconomie
Amendă dacă nu ai numele trecut pe cutia poștală. Se aplică inclusiv pentru cei care stau la bloc

21 iunEntertainment
Serialul Netflix care este pe locul 1 în topul din România. Unii și-au făcut abonament special ca să-l urmărească

21 iunEconomie
Județul din România campion la concedieri. Locul în care cei mai mulți români și-au pierdut jobul

21 iunEconomie
Amendă rutieră Bulgaria. Șoferii români sunt prinși oricum, iată și ce consecințe suportă ulterior

21 iunEconomie
Documentarul Cămătarii a costat o avere. Cât a dat PRO TV pentru personajele principale, Sile și Nuțu Cămătaru

21 iunEntertainment
Filmul de pe HBO Max care a cucerit românii. Este pe locul 1 în topul actual

21 iunHoroscop
Horoscop financiar 22 iunie 2026: Zodiile cu noroc la bani și afaceri

21 iunActual
Uniforma la școală, din nou, obligatorie. Autoritățile ar urma să le dea și bani părinților care nu-și permit

09:01Economie
Noua formă a legii salarizării, așteptată zilele viitoare. Anunț oficial de la Ministerul Muncii

21 iunEconomie
Reduceri de vară 2026. Perioada în care marile magazine taie și 80% din prețul de la raft
Articole Similare

02-06-2023 20:38INSTANT ARTICLES
Regele Charles, solicitare către Klaus Iohannis: 'Vreau să-l întâlnesc și să-i strâng mâna!'

19-05-2023 12:47Actual
Marcel Ciolacu, despre greva din învățământ: 'Există cu siguranță soluții la care putem ajunge cu calm și rațiune, în timp ce copii își văd liniștiți de școală'

06-05-2023 09:15Actual
Rareș Bogdan: 'Prea ușor se vorbește despre ruperea coaliție. E nevoie de stabilitate în România și e singura formulă politică ce poate funcționa în urma alegerilor de acum 3 ani'

27-04-2023 10:54Exclusiv
SURSE Ce funcție ar urma să primească Nicolae Ciucă după rotativă, după ce Marcel Ciolacu va deveni premier

24-04-2023 14:45Actual



