Preşedintele Alianţei pentru Unirea Românilor (AUR), George Simion, a transmis marți într-o conferință de presă că grupul parlamentar AUR va solicita, în plenul Camerei Deputaţilor, respingerea Ordonanţei de urgenţă prin care se măresc salariile parlamentarilor şi primarilor, precizând că au pus la cale un artificiu ruşinos.
"Grupul parlamentar AUR va solicita astăzi respingerea Ordonanţei de urgenţă prin care se măresc salariile parlamentarilor şi primarilor. Este un artificiu ruşinos prin care la Senat, cu 10 minute înainte, s-a introdus un amendament al UDMR-ului. Camera Deputaţilor este cameră decizională şi vom cere azi în plen, şi aşteptăm reacţia celorlalte forţe parlamentare care au spus că nu ar vota şi nu ar susţine aşa ceva, să respingă şi pentru parlamentari, şi pentru primari.
E important ca opinia publică să ştie că acel amendament ruşinos, introdus cu 10 minute înainte de vot de UDMR, nu este în vigoare, e o bătaie de joc. Românii sunt supăraţi, mai ales în actualele restricţii care se impun, care nu mai sunt de circulaţie, dar sunt de natură materială", a precizat Simion, la o conferinţă de presă AGERPRES
AUR le dă planurile peste cap parlamentarilor care vor să își crească salariile: Este un artificiu rușinos
Sursă foto: bugetul.ro
Explorează subiectul
Trending

06 augEconomie
Pensii și salarii mărite din 2027. PSD ar pregăti un nou Guvern care să vină cu creșteri, chiar dacă avem deficit

06 augEconomie
Începe raționalizarea în magazine. Consumatorii, afectați în mod direct de criza energetică

06 augEconomie
De când se scumpește curentul. Prețul energiei a crescut cu peste 30% într-o săptămână

06 augActual
Contract prenupțial în România. Când trebuie să stabilești că nu aveți bunurile la comun

06 augSocial
Alocațiile, indemnizațiile și alte drepturi, plătite în avans în august. Anunțul oficial al autorităților

06 augActual
Buletinele care nu vor mai putea fi folosite. Cât timp ai la dispoziție să schimbi actul de identitate

06 augEconomie
Ce fac profesorii în vacanța de vară. Cu cât sunt plătiți pentru lunile în care elevii stau acasă

06 augEconomie
Angajări la companii de stat. Posturi deblocate după noile schimbări, domeniile vizate

06 augHoroscop
Horoscop financiar 6 august. Câștiguri și pierderi pe zodii

06 augEconomie
Curs valutar BNR 6 august 2026. Cât costă euro și dolarul astăzi
Articole Similare

06 augActual
Buletinele care nu vor mai putea fi folosite. Cât timp ai la dispoziție să schimbi actul de identitate

06 augActual
Bacalaureat 2026, sesiunea de toamnă. Când se afișează rezultatele inițiale pentru cei peste 30.000 de candidați

06 augActual
Elevii care au Facebook, Instagram, TikTok iau note mai mici la teste. Nu este speculație, ci studiu real

06 augActual
Daniel David susține că Bacalaureatul nu ar trebui să fie folosit ca mijloc de admitere la facultate

06 augActual



