AVEM DOVADA! La ce va trebui să renunţe Principesa Margareta, după decesul Regelui Mihai - Oare ce va face moștenitoarea Coroanei

Autor: Eugen Dinu, redactor

Publicat: 12-12-2017 09:06

Actualizat: 12-12-2017 09:07

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Fostul suveran al României, Mihai I, a decedat în urmă cu o săptămână, la reședința sa din Elveția. Regele Mihai urmează să fie înmormântat în România, sâmbătă, 16 decembrie.


După decesul Majestății Sale, conform normelor fundamentale ale Familiei Regale, Principesa Margareta a devenit regină, ea fiind prima pe linia de succesiune la tron și custode al Coroanei.


Principesa a hotărât să nu folosească titulatura de Regină, atâta timp cât România este republică. Principesa Margareta va trebui să mai ia o decizie importantă în privința reședinței Familiei Regale.


În prezent, Palatul Elisabeta este reședința Casei Regale. Totuși, el nu îi aparține Familiei Regale, ci este al statului român. El i-a fost pus la dispoziție Regelui Mihai, pe perioada vieții.


Mai mult, aceleași norme fundamentale (statutul complet al Casei Regale) prevăd ca Palatul Elisabeta să fie reședința oficială a „Regelui și Familiei, pe durata vieții sale”.

„O Regină văduvă sau consortul / consoarta văduvi vor avea dreptul de a locui, pentru restul vieții, într-una dintre reședințele regale, stabilită de Șeful Casei Regale, dar acest drept nu se va extinde pentru foștii sau viitorii soți sau copii lor dintr-o fostă sau viitoare căsătorie, după decesul acestora”, mai spune statutul Familiei Regale.

Oare ce va face moștenitoarea Coroanei în această privință? Dar autoritățile române?



Vezi și Lovitură de TEATRU! Principesa Margareta nu se ține de cuvânt, privitor la înmormântarea Regelui Mihai! „Nu s-a mai pomenit niciodată în istorie așa ceva”

Dezvăluirea care „CUTREMURĂ” Casa Regală! Cine ar dirija-o cu MÂNĂ FERMĂ – EL ține frâiele tuturor afacerilor
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri