Primarul Capitalei, Nicuşor Dan anunţă că a depus cereri de finanţare pentru mai multe proiecte în domeniul transportului public în valoare de aproape 256 milioane de euro. Edilul dorește achiziționarea a 135 de autobuze electrice, 60 de microbuze electrice dar și 8 troleibuze.
”Am depus cereri de finanţare pentru mai multe proiecte în domeniul transportului public în cadrul celui de-al doilea apel pentru dezvoltarea durabilă a localităţilor, finanţate din Fondul Local al Planului Naţional de Redresare şi Rezilienţă”, spune Nicuşor Dan.
Primarul afirmă că, ”dacă va fi aprobat proiectul, vor putea achiziţiona 135 de autobuze electrice care vor circula pe traseele care fac legătura între diferitele cartiere ale Capitalei”.
”Valoarea acestor proiecte este de 198.138.675 lei, respectiv 183.985.912,5 lei.
Primarul mai afirmă că, de asemenea, vor putea cumpăra 60 de microbuze electrice şi staţiile de încărcare aferente acestora.
”În acest sens, vom încheia cu Primăria comunei Snagov un parteneriat. 50 de microbuze vor reveni Bucureştiului, iar 10 – comunei Snagov. Valoarea acestui proiect este de 88.608.600 lei.
Am cerut finanţare şi pentru achiziţia a 46 de tramvaie de 27 de metri lungime. Valoarea acestui proiect este de 701.780.112 lei”, afirmă Nicuşor Dan.
Primarul mai spune că un alt proiect pentru care a aplicat vizează achiziţia a 8 troleibuze, care le vor înlocui parţial pe cele care circulă pe linia 69, pe traseul Gara de Est (Gara Obor) - Bd Carol I - Bd. Regina Elisabeta - Bd. Mihail Kogălniceanu - Piaţa Operei - Cartierul Cotroceni – Cartier Drumul Taberei. Valoarea acestui proiect este de 23.235.144 lei.
Tot pentru un transport în comun cât mai atractiv, am cerut finanţare pentru dotarea a 1.272 de staţii de transport public (din cele 2.271 existente) cu echipamente care să afişeze informaţii în timp real privind organizarea şi funcţionarea programului de circulaţie al vehiculelor, atât vizual cât şi audio. Valoarea acestui proiect este de 68.659.708,30 lei.
Valoarea totală a acestor proiecte este de 1.264.408.151,8 lei, adică aproape 256 milioane de euro, menţionează edilul Capitalei, conform news.ro
Capitala trece pe transport electric! Nicușor Dan: Valoarea totală a acestor proiecte este de aproape 256 milioane de euro
Sursă foto: bugetul.ro
Explorează subiectul
Trending

10:30Sport
Gigi Becali, donație de 35 de milioane de euro către statul român. Patronul FCSB și-ar recupera banii: „Am cedat, am dat cadou”

17:00Politica
Ce s-a ales de Delia Dinu, bruneta din umbra lui Klaus Iohannis. A fost una dintre cele mai discrete și influente femei din Administrația Prezidențială

21 iunHoroscop
Horoscop financiar 22 iunie 2026: Zodiile cu noroc la bani și afaceri

circa 1 oră în urmăEconomie
Cum îți faci cont online la CNPP, Casa Națională de Pensii Publice. Beneficiile la care ai acces pe platformă

09:01Economie
Noua formă a legii salarizării, așteptată zilele viitoare. Anunț oficial de la Ministerul Muncii

08:30Sport
Cristi Chivu exultă! Inter Milano a decis schimbarea contractului său, cât va încasa până în 2028

08:00Economie
Trebuie să plătești pensie alimentară dacă nu ești căsătorit cu mama copilului? Ce spune legea actuală

13:00Economie
Revolut le va dezactiva definitiv conturile acestor români. Vizați sunt cei cu anumite IBAN-uri

10:00Economie
Autostrada Brașov – Făgăraș, unul dintre cele mai impresionante drumuri. CNAIR a dat deja acordul de mediu

11:00Economie
Beneficiu gratuit pentru clienții Orange. Vizați sunt cei care optează pentru Premiere (internet fix + televiziune)
Articole Similare

15:00Social
Alocație și indemnizație creștere copil în iulie. Data exactă la care vor fi alimentate cardurile

14:30Social
Pensii în iulie. Când intră banii pe card și când începe livrarea prin Poșta Română

16 iunEconomie
Salariul mediu brut în România ar putea ajunge la 9.500 lei în 2027

16 iunActual
Digital News Report 2026: Stiripesurse.ro urcă în topul presei online și își consolidează statutul de sursă majoră de informare

13 iunSocial



