Una dintre cele mai importante enitități de pe piața de retail din România dă o lovitură strașnică concurenței. După ce a preluat lanțul de supermarketuri Billa de la grupul german Rewe, Carrefour are încă un motiv de bucurie.
Potrivit zf.ro, gigantul și-a dublat profitul în primul semestru al acestui an comparativ cu aceeaşi perioadă din 2016, până la 16,6 mil. lei. În aceeaşi perioadă cifra de afaceri a crescut cu 10%, până la aproape 2,9 miliarde de lei.
„Categoriile care au înregistrat cele mai semnificative creşteri în prima parte a anului 2017 sunt produsele proaspete în general (carnea de porc, vită, pui, fructele şi legumele), brânzeturile dar şi vinurile sau detergenţii.
„Evoluţia se datorează atât creşterii frecvenţei de cumpărare, cât şi creşterii cantităţilor cumpărate“, spun oficialii Carrefour în România, care însă nu înaintează cifre. Ei operează pe piaţa locală prin mai multe companii, cea mai importantă fiind Carrefour România. Aceasta este cea mai importantă entitate a francezilor pe piaţa locală după cifra de afaceri, de 2,9 mld. lei în primul semestru şi 5,7 mld. lei anul trecut. La nivelul întregului grup, afacerile au ajuns anul trecut la 8,3 mld. lei.
În ceea ce priveşte profitul Carrefour România, acesta s-a apropiat de 17 mil. lei în prima parte a anului. La nivelul anului trecut profitul companiei a fost de 164 mil. lei, ceea ce înseamnă că cea mai mare parte a acestuia a fost realizată în semestrul al doilea, cel mai bun pentru comerţ datorită sărbătorilor de iarnă.
Vezi și Cel mai mare producător de energie electrică din Israel vine în România: În ce proiect vrea să investească gigantul și ce planuri mărețe are
Mega Image primește o amendă maximă: Pentru ce a fost sancționat gigantul și ce plângeri s-au făcut
Lovitură pentru mii de români: Ce nu mai ai voie să faci dacă trăiești la bloc și ce sancțiuni dure vei primi dacă nu vei respecta noile reguli
Carrefour nu are concurență: Ce mega-lovitură a dat GIGANTUL
Trending

06 augEconomie
Pensii și salarii mărite din 2027. PSD ar pregăti un nou Guvern care să vină cu creșteri, chiar dacă avem deficit

06 augEconomie
Începe raționalizarea în magazine. Consumatorii, afectați în mod direct de criza energetică

06 augEconomie
De când se scumpește curentul. Prețul energiei a crescut cu peste 30% într-o săptămână

06 augActual
Contract prenupțial în România. Când trebuie să stabilești că nu aveți bunurile la comun

06 augSocial
Alocațiile, indemnizațiile și alte drepturi, plătite în avans în august. Anunțul oficial al autorităților

06 augActual
Buletinele care nu vor mai putea fi folosite. Cât timp ai la dispoziție să schimbi actul de identitate

06 augEconomie
Ce fac profesorii în vacanța de vară. Cu cât sunt plătiți pentru lunile în care elevii stau acasă

06 augEconomie
Angajări la companii de stat. Posturi deblocate după noile schimbări, domeniile vizate

06 augHoroscop
Horoscop financiar 6 august. Câștiguri și pierderi pe zodii

06 augEconomie
Curs valutar BNR 6 august 2026. Cât costă euro și dolarul astăzi
Articole Similare

06 augActual
Buletinele care nu vor mai putea fi folosite. Cât timp ai la dispoziție să schimbi actul de identitate

06 augEconomie
Primăria Capitalei se împrumută de la BCR și ING. Cât vor avea de plătit și de unde fac rost de bani

06 augEconomie
BT îți dă 50% din bani înapoi dacă plătești la Cinema City. Condițiile pe care trebuie să le îndeplinești

06 augEconomie
Cea mai înaltă alertă de caniculă a fost activată. Românii din Italia, afectați direct

06 augEconomie



