Luni, primul tramvai fabricat la Astra Arad din lotul de 100 contractat de municipalitatea din Bucureşti a fost încărcat pe două trailere şi a plecat spre Capitală.
Ajuns în București, acesta va intra în probe pe traseu, urmând ca din luna august să intre în circulaţie regulată pe cea mai aglomerată linie a Capitalei - linia 41.
Preşedintele Grupului de firme Astra Arad, Valer Blidar, a declarat, la plecarea primului tramvai din fabrică spre Capitală, că garnitura va circula pe linia 41, scrie Agerpres.
„Astăzi se împlinesc 12 luni de când am semnat contractul, care prevedea ca în primele 12 luni să realizăm din punct de vedere tehnic tramvaiul, apoi în următoarele două-trei luni să facem testele astfel încât din luna a 15-a să poată fi livrat şi pus în funcţiune în Bucureşti. Suntem în luna mai, ne-am încadrat în termen. Testele şi punerea în funcţiune în Bucureşti nu vor dura trei luni, deci vom pune tramvaiul în funcţiune mai devreme. Mai mult, în perioada mai - august când nu avem prevăzute livrări, noi totuşi vom livra, pentru că mai avem opt - nouă tramvaie în stadiul final, în hale. Din punctul nostru de vedere suntem pregătiţi să ducem acest contract la sfârşit fără probleme, sperăm noi fără probleme. Dacă anumiţi furnizori din Germania, Austria sau Franţa nu ne vor crea probleme, la noi nu sunt probleme. Primul depou pentru care se va livra tramvaie este cel din Militari, pentru linia 41, care este cea mai lungă linie şi cea mai aglomerată”, a spus Valer Blidar.
Blidar a mai declarat că tramvaiele oferă „toate condiţiile pe care le îndeplineşte un tramvai modern din orice ţară din Europa de Vest”.
Conform sursei citate, preşedintele Grupului Astra a precizat că din luna august fabrica din Arad va livra Capitalei câte patru tramvaie pe lună.
În 28 martie, conducerea Astra Arad şi primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, anunţaseră că primul tramvai va fi livrat mai repede cu două luni decât era prevăzut.
„După cum ştiţi, avem un contract semnat cu Astra Arad pentru 100 de tramvaie de 36 de metri. Cele pe care le vedeţi în spate sunt primele şase din acest contract. Conform contractului, primul tramvai ar fi trebuit să vină în luna august 2022, dar domnul director ne-a făcut o surpriză şi ne spune că în jurul datei de 1 iunie o să avem primul tramvai din această serie. Bucureştiul are nevoie de transport public şi pentru a convinge oamenii să circule cu transportul public şi nu cu maşina proprietate personală este nevoie de investiţii în zona de transport public. Acesta, cum am spus, este un contract pentru 100 de tramvaie. Bucureştiul, după 1990, nu a produs decât în uzina proprie 17 tramvaie, tot restul de tramvaie pe care le avem în circulaţie, aproximativ 300, sunt dinainte de 1990”, declarase Nicuşor Dan.
Contractul semnat în 2021 cu Astra are o valoare de aproximativ 200 de milioane de euro.
Cea mai aglomerată linie de tramvai din Capitală primește un tramvai nou-nouț! Este primul tramvat fabricat la Astra Arad din cele 100 achiziționate de Primăria Capitalei
Trending

07 maiActual
Petrolul găsit la noi în țară despre care prea puțini români știu. Trebuia să ne scape de dependența de import

10:20Actual
Carrefour retrage urgent 3 produse de la raft, sunt contaminate. Vizate sunt 230 de magazine

07 maiActual
Satul unde se ascund magnații țării. Locul era gol înainte de Revoluție, acum este casa vedetelor și miliardarilor

08 maiActual
Temperatura la care trebuie să setezi centrala din casă. Consumi fix cât ai nevoie

06:30Horoscop
Horoscop financiar: bani și carieră pentru 8 mai 2026 - Transformări constructive

07 maiEconomie
Romgaz preia Azomureș în mutare strategică pentru salvarea industriei chimice românești

07 maiEconomie
Premier Energy înregistrează o creștere de 14% în sesiunea de joi și depășește 94% avans în 2026

07 maiEconomie
Groupama a plătit despăgubiri de aproape 600 de milioane de lei în primul trimestru din 2026

07 maiEconomie
CEC Bank lansează serviciul de transferuri de bani în străinătate direct din agenții

07 maiEconomie
CEC Bank lansează garanție de portofoliu pentru IMM-uri cu dobânzi reduse și acoperire de 80%
Articole Similare

02-06-2023 20:38INSTANT ARTICLES
Regele Charles, solicitare către Klaus Iohannis: 'Vreau să-l întâlnesc și să-i strâng mâna!'

19-05-2023 12:47Actual
Marcel Ciolacu, despre greva din învățământ: 'Există cu siguranță soluții la care putem ajunge cu calm și rațiune, în timp ce copii își văd liniștiți de școală'

06-05-2023 09:15Actual
Rareș Bogdan: 'Prea ușor se vorbește despre ruperea coaliție. E nevoie de stabilitate în România și e singura formulă politică ce poate funcționa în urma alegerilor de acum 3 ani'

27-04-2023 10:54Exclusiv
SURSE Ce funcție ar urma să primească Nicolae Ciucă după rotativă, după ce Marcel Ciolacu va deveni premier

24-04-2023 14:45Actual



