Jurnalistul Radu Tudor a afirmat, vineri, că războiul declanșat de Vladimir Putin începe să se întoarcă împotriva liderului de la Kremlin.
Tudor este de părere că nu te poți încrede în Moscova, că-ți promite pace, în vreme ce îți bombardea țara. Mai mult, Radu Tudor îi laudă pe ucraineni și pe președintele Volodimir Zelenski.
„Ieri am fost cu toții șocați de acest debut înfiorător al războiului şi primele explozii, primele rachete. Astăzi pare să fie ziua cea mai apăsătoare din perspectiva victimelor pe care le descoperim, ale tragediilor, ale refugiaților.
Este practic primul impact major din punct de vedere emoțional. Înconjurarea Kievului înseamnă în primul rând punerea guvernului ucrainean sub presiune şi o amenințare directă: dacă nu renunțați intrăm peste voi şi ce o ieşi de aici Dumnezeu cu mila.
Cert este că Ucraina rezistă eroic! Am văzut lupte în toate colțurile Ucrainei, iar pe preşedintele Zelenski îl văd că are curajul să îşi pună vesta antiglonţ să îţi pună casca şi să meargă între militarii ucraineni care apără Kievul.
Pe de altă parte, sunt convins că dacă rușii ar fi vrut să arunce în aer clădirea guvernului ar fi putut să o facă.
Cred că Vladimir Putin începe încet, încet să îşi dea seama de imensa greșeală pe care a făcut-o. Acest război se întoarce împotriva lui.
Vin sancțiuni imense din partea Uniunii Europene şi chiar India şi China i-au spus că nu războiul este soluția.
Dacă India şi China, toate aceste mari centre de putere, îţi spun că ești pe o cale greșită oricât ți-ai dori să iei Ucraina şi să o integrezi în Rusia te gândești de două ori, că nu știi ce consecințe sunt pentru poporul tău.
Rusia are forţa necesară să omoare, să dea jos guverne legitime alese prin vot, să instaureze prin forță o păpușa a Kremlinului. Toate acestea le-am văzut puse în aplicare în mai multe zone ale lumii.
Nu te poţi baza pe cuvântul Moscovei atunci când vrea să îţi promită pace, în timp ce lansează bombe asupra ta”, a afirmat Radu Tudor, analist militar, la News Hour with CNN de la Antena 3.
Jurnalistul Radu Tudor: 'Acest război se întoarce împotriva lui Vladimir Putin. Cert este că Ucraina rezistă eroic'
Autor: Eugen Dinu, redactor
Publicat: 25-02-2022 19:28
Sursă foto: bugetul.ro
Explorează subiectul
Trending

06 augActual
Buletinele care nu vor mai putea fi folosite. Cât timp ai la dispoziție să schimbi actul de identitate

06 augEconomie
Pensii și salarii mărite din 2027. PSD ar pregăti un nou Guvern care să vină cu creșteri, chiar dacă avem deficit

06 augEconomie
Ce fac profesorii în vacanța de vară. Cu cât sunt plătiți pentru lunile în care elevii stau acasă

11:00Social
Vârsta de pensionare pentru mamele din România se reduce. Cine va beneficia de măsură și care este minimul necesar de vechime

06 augActual
Contract prenupțial în România. Când trebuie să stabilești că nu aveți bunurile la comun

08:00Actual
Afaceristul Constantin Pănescu a murit în circumstanțe suspecte. Autoritățile au deschis dosar penal pentru ucidere din culpă

06:30Economie
Horoscop financiar 7 august 2026. Zodiile care dau lovitura

13:30Economie
Străinii vor putea să se angajeze și mai ușor în România. Vor folosi platforma WorkinRomania

circa 1 oră în urmăEconomie
Zăpadă la Brașov în luna august. În centrul orașului de munte, a fost instalat un tun pentru răcire

07:30Actual
Cine deține ParkLake, mall-ul bucureștean care face furori. Patronii săi vor să dea lovitura pe piața imobiliară
Articole Similare

02-06-2023 20:38INSTANT ARTICLES
Regele Charles, solicitare către Klaus Iohannis: 'Vreau să-l întâlnesc și să-i strâng mâna!'

19-05-2023 12:47Actual
Marcel Ciolacu, despre greva din învățământ: 'Există cu siguranță soluții la care putem ajunge cu calm și rațiune, în timp ce copii își văd liniștiți de școală'

06-05-2023 09:15Actual
Rareș Bogdan: 'Prea ușor se vorbește despre ruperea coaliție. E nevoie de stabilitate în România și e singura formulă politică ce poate funcționa în urma alegerilor de acum 3 ani'

27-04-2023 10:54Exclusiv
SURSE Ce funcție ar urma să primească Nicolae Ciucă după rotativă, după ce Marcel Ciolacu va deveni premier

24-04-2023 14:45Actual



