Fost ministru al Justiției, Stelian Ion anunță că Laura Codruța Kovesi nu va fi revocată din funcția de procuror-șef al Parchetului European.
Chiar dacă Kovesi a fost retrogradată profesional, Ion subliniază că numirea în fruntea Parchetului European nu are nicio legătură cu gradul profesional.
Astfel, anticipează Stelian Ion, Laura Codruța Kovesi va rămâne la șefia EPPO.
„Îmi pare rău să le stric bucuria celor care mai ieri aplaudau intervenția brutală asupra protestatarilor pe 10 august: Laura Codruța Kovesi nu va fi revocată.
Procesul din România legat de dobândirea gradului profesional nu are nicio legatură cu procedura de numire în funcția de procuror șef european. UE nu este sat fără câini, iar tudoreii nu-s prea bine văzuți pe acolo.
Și nu doar că nu va fi revocată, dar sunt convins că va conduce EPPO foarte eficient și va scoate la iveala fraudele mari cu fonduri europene, inclusiv cele din România. De asta le e teama lor, din cauza asta urlă ca lupii hămesiți. Mai ales că unii băieți "deștepți" își freacă palmele, de când s-a pus în mișcare PNRR.
La numirea în funcția de procuror șef european nu exista condiția de a avea grad de procuror de parchet de pe lângă ÎCCJ, ci de a avea vocația legală de a ocupa cele mai înalte funcții în parchete. Și ghici ce? Din punct de vedere legal, a avut această vocație, ba mai mult, chiar a ocupat efectiv cele mai înalte funcții din Ministerul Public. Iar revocarea, potrivit reglementărilor în vigoare, nu se face de către politicieni, ci de către CJUE.
Ghinion, cum ar zice un clasic în viață! Iar celor care amintesc acum despre revocarea din funcția de procuror sef DNA le aduc aminte doar că doamna Kovesi a câștigat la CEDO procesul împotriva Statului Român legat de această procedură de revocare.
Cei care se pregătesc acum să tragă tunuri pe bani europeni sau care au deja niște scheleți prin dulapuri ar trebui să-și schimbe planurile ori să-și pregătească pijamalele și periuța de dinți.”, spune Stelian Ion.
Vezi și EXCLUSIV DNA confirmă! A ridicat documente de la sediul Grupării de Jandarmi Mobile Timișoara
Laura Codruța Kovesi nu va fi revocată de la Parchetul European! Stelian Ion: Cei care se pregătesc să tragă tunuri pe bani europeni ar trebui să-și schimbe planurile
Sursă foto: bugetul.ro
Explorează subiectul
Trending

16:30Economie
Pensii și salarii mărite din 2027. PSD ar pregăti un nou Guvern care să vină cu creșteri, chiar dacă avem deficit

15:30Economie
Începe raționalizarea în magazine. Consumatorii, afectați în mod direct de criza energetică

12:01Economie
De când se scumpește curentul. Prețul energiei a crescut cu peste 30% într-o săptămână

05 augEconomie
Great Taste a premiat zacusca românească. Brandul care a fost lăudat de străini este din Bacău

17:30Actual
Contract prenupțial în România. Când trebuie să stabilești că nu aveți bunurile la comun

15:01Social
Alocațiile, indemnizațiile și alte drepturi, plătite în avans în august. Anunțul oficial al autorităților

07:00Economie
Angajări la companii de stat. Posturi deblocate după noile schimbări, domeniile vizate

06:30Horoscop
Horoscop financiar 6 august. Câștiguri și pierderi pe zodii

13:53Economie
Curs valutar BNR 6 august 2026. Cât costă euro și dolarul astăzi

13:30Economie
Autostrada București-Pașcani, aproape gata. Când se va putea da în folosință, anunț oficial
Articole Similare

01 augExterne
Noile tarife pentru vinieta din Bulgaria au intrat în vigoare. Valoarea scumpirilor, atât dai în plus

01 augExterne
Taxa de 100.000 de dolari pe care ar urma să o plătească absolvenții români din SUA. Sunt vizați cei care rămân să muncească

31-07-2026 17:30Externe
Hamas ar fi acceptat planul de dezarmare. O sursă din SUA a dat toate detaliile

29-07-2026 20:00Externe
Cutremurul devastator din Japonia ține economia în loc. Toyota și Honda au oprit producția pentru câteva zile

29-07-2026 15:01Externe



