halep

sursa foto:  digi24.ro

Meci dramatic Halep – Konta la Cincinnati! Suma uriașă pusă în joc – cine a câștigat-o

Simona Halep, numărul 2 mondial, a avut șansa să-și ia revanșa în fața britanicei Johanna Konta, numărul 7 mondial, care a scos-o în sferturile de finală de la Wimbledon. Atunci meciul a fost unul extrem de echilibrat și de-a dreptul dramatic.

Același lucru s-a întâmplat și acum, doar că finalul a fost unul fericit pentru Halep. Primul set s-a încheiat cu 6-4 pentru româncă, după ce a reușit un break pe serviciul adversarei, venit dupa o conversatie purtata cu Darren Cahill.

In setul II, Simona s-a desprins rapid la 5-2, dar apoi a devenit nervoasă și Konta a egalat. După ce a irosit doua mingi de meci,  a inceput dezastrul și părea că ne întoarcem în timp.

Vezi și Râzi cu lacrimi! Mail intern: ce cuvinte au fost interzise românilor de o companie străină cu sediul în țara noastră

Doar că Halep s-a adunat și după ce a mai irosit încă 3 mingi de meci, a câștigat și setul 2 cu 7-6, după
un tie-break încheiat cu 7-1.

Astfel Simona Halep mai face un pas spre numărul 1 mondial și se califică în semifinale la Cincinnati. Asta înseamnă un cec in valoare de 128,330 de dolari si 350 de puncte in ierarhia WTA.